Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Nowe miejsca pracy w HP Bułgaria

Bułgaria: Nowe miejsca pracy w HP Bułgaria

hp_bulgariq-capital.bg

Największa na bułgarskim rynku firma IT – Hewlett-Packard, utworzy 800 nowych miejsc pracy w związku z kolejną inwestycją –  otwarciem Centrum Obsługi Niemieckiego Klienta. Zatrudniający łącznie 4 tys. pracowników koncern znajduje się w dziesiątce najważniejszych pracodawców w kraju.

Pierwsze inwestycje HP na terenie Bułgarii miały miejsce w 2007 r., a  ich liczba zwiększała się co roku. Działalność światowego giganta IT rozwijała nowocutworzona spółka zależna Hewlett-Packard Global Delivery Bulgaria Centre, która generując w 2011 r. zyski w wysokości 215 mln BGN (ok. 459,56 mln PLN),  znalazła się na liście stu największych firm kraju.

Nowa inwestycja
Centrum Obsługi Klienta Niemieckiego znajduje się w budynku HP na terenie sofijskiego biznes parku. Zajmuje łącznie trzy piętra, zaprojektowane jest z myślą o niemieckiej kulturze, historii i biznesie. Centrum oferuje wachlarz usług  technologicznych oraz opiekę nad klientem niemieckim. Celem nowej inwestycji jest kompleksowe i sprawne działanie jednej ekipy pracowniczej podlegającej jednemu kierownictwu – stanowi to element nowej strategii koncernu, która planuje utworzyć jeszcze 6 podobnych centrów w najważniejszych światowych siedzibach HP.

Dlaczego Bułgaria?
Ralf Brunner, wice dyrektor HP w Niemczech przyznaje, że miejsce inwestycji wybrane zostało ze względu na obowiązujące w Bułgarii przepisy, znacznie prostsze w porównaniu z prawem pozostałych krajów członkowskich. Atrakcyjne stawki podatkowe oraz dobrze wyszkoleni specjaliści branży IT również nie są bez znaczenia.

– Cieszę się z takiego obrotu spraw, działania Hewlett-Packard stwarza możliwości młodym ludziom – komentuje Asen Wasilew, bułgarski minister gospodarki. – W ostatnich latach przemysł IT bardzo się w naszym kraju rozwinął, głównie dzięki outsourcingowi. Powód to nie tylko niskie koszty pracy czy produkcji, ale i wysoka jakość usług specjalistycznych, ich wartość oraz wydajność.

Członkowie zarządu koncertu zapowiadają dalsze inwestycje w Bułgarii w ciągu najbliższych lat, głównie z powodu chęci umocnienia swojej pozycji na rynkach bałkańskich. Utworzenie Centrum Obsługi Niemieckiego Klienta jest częścią globalnej strategii restrukturyzacji firmy. Hewlett-Packard zaprzecza doniesieniom, jakoby miało rozpaść się na kilkanaście mniejszych przedsiębiorstw. Dyrektor generalny Hewlett-Packard Meg Witman twierdzi, że siła jego firmy leży właśnie w jej jedności i rozdrobnienie nie wchodzi w rachubę.

Możemy zaobserwować pierwsze efekty zmian: mimo, iż w ciągu pierwszego kwartału roku rozliczeniowego Hewlett-Packard odnotował dochód w wysokości 28,4 mld USD (o 6% niższy niż za ten sam okres w ubiegłym roku) oraz wygenerował zysk  niższy o 11% niż w roku ubiegłym, wyniki okazały się o 500 mln USD  lepsze, niż początkowo zakładali analizatorzy.

Źródło: capital.bg

About Sylwia Dimtchev

KOMENTARZE