Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Nowe tendencje na rynku nieruchomości

Bułgaria: Nowe tendencje na rynku nieruchomości

capital.bg

Powstaje coraz mniej nowych nieruchomości mieszkalnych w Bułgarii, jednak przedsiębiorcy nadal wolą nie ryzykować inwestycji w duże projekty. Najwięcej pojawiających się rynku nieruchomości to obiekty o powierzchni 5-9 tys. m², wynika z badań przeprowadzonych przez agencję Foros na podstawie danych z 2012 roku. Większe kompleksy powstają bardzo rzadko, to raczej pojedyncze przedsięwzięcia.

W ubiegłym roku liczba pozwoleń na budowę mieszkań osiągnęła absolutne minimum – 10616 wniosków to najniższy wynik odnotowany przez Krajowy Instytut Statystyczny w ciągu ostatnich sześciu lat. W porównaniu do danych z 2011 roku jest to obniżenie aktywności rynku jedynie o 3,25%, ale w porównaniu z silnym rocznikiem 2007 spadek wyniósł aż 83%.

Nowe budynki mieszkalne są wznoszone głównie w Sofii, na wybrzeżu Morza Czarnego oraz w dużych miastach, gdzie koncentruje się najwięcej transakcji developerskich. Ze względu na brak popytu i trudny rynek duże projekty osiedli są zbyt ryzykowne dla inwestorów. Z drugiej strony, wśród osób poszukujących mieszkań na sprzedaż, 48% jest zorientowanych na nowe nieruchomości, nawet nie zbyt funkcjonalne. Są to klienci niechętnie podejmujący ryzyko, budynek musi mieć już wcześniej wydane pozwolenie użytkowania.

Najbardziej pożądane są lokale mieszkalne 2 lub 3-pokojowe, o powierzchni 60-120 m² – według agencji Foros taka tendencja utrzyma się w tym roku. Zakupy nieruchomości na potrzeby działalności gospodarczej to jedynie 7% transakcji w tym sektorze.

Cena nadal jest jednym z głównych czynników decydujących o zakupie. W Sofii nabywcy są skłonni zapłacić za mieszkanie średnio 55 tys. EUR, w Warnie 53 tys. EUR. Rynek stabilizuje się – wyrazem tego jest korelacja między oczekiwaniami sprzedających i kupujących. Przykładowo, obecnie poprzez negocjacje można osiągnąć rabat od 3% do 10%, podczas gdy jeszcze kilka lat temu, było to około 20%. Tendencja ta utrzyma się w roku 2013, co przyczyni się również do wzrostu transakcji w tym segmencie.

Źródło: capital.bg.

About Anna Teklińska

KOMENTARZE