Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Nowoczesna „latarnia morska” nad brzegiem Dunaju

Bułgaria: Nowoczesna „latarnia morska” nad brzegiem Dunaju

Nowy budynek administracji Systemu Informacji Rzecznej (RIS) w Ruse zostanie wybudowany na samym brzegu Dunaju. Jego kształt będzie przypominał latarnię morską, ale niewiele będzie miał z nią wspólnego. To przede wszystkim wzór zastosowania wysokojakościowych materiałów, nowoczesnych technologii i oszczędności.
Przedsięwzięcie jest częścią większego projektu unijnego dotyczącego rozwoju infrastruktury rzecznej na Dunaju. Budowa będzie finansowana w ramach Programu Operacyjnego Transport, zleceniodawcą jest Państwowe Przedsiębiorstwo „Infrastruktura Portowa”, wykonawca zostanie ogłoszony wkrótce.
Projekt został sporządzony przez stołeczne biuro architektoniczne VAMOS OOD. Przewodniczącym zespołu projektowego, odpowiedzialnym za sekcję „architektoniczną” jest arch. Nikołaj Simeonow. Rozdział „konstrukcyjny” projektu opracowali inż. Emil Cankow i inż. Bogomił Bełczew.
Autorzy koncepcji inspirowali się współczesnymi nurtami światowymi: jest tutaj surowość i klarowność projektów północno- i zachodnioeuropejskich, a całokształt podporządkowany został idei nowoczesnego budownictwa energooszczędnego, czyli standardowi tzw. domu pasywnego. Projekt jest konkretny, prosty i wyrazisty.
– W obrębie planowanej nieruchomości przewidziany jest kompleks systemów, które maksymalnie wykorzystają odnawialne źródła energii. W ten sposób, mimo iż na małą skalę, budynek ma dawać wzór energetycznej wydajności – tłumaczy arch. Simeonow.
Dach zostanie pokryty ogniwami fotowoltaicznymi, fasada typu „double skin” zaopatrzona zostanie w złożone systemy wentylacyjne i termoizolacyjne. Budynek będzie obsługiwany przez mechanizm kontrolujący nasłonecznienie, oświetlenie i ogrzewanie. Materiały, z których powstanie budynek to surowce trwałe i wysokojakościowe, dzięki którym jego eksploatacja będzie tańsza.
– Poprzez realizację tego projektu chcemy spojrzeć z nadzieją ku lepszej przyszłości. Życzylibyśmy sobie, aby ten niewielki budynek skłaniał do rozmyślań na temat tego, co pożytecznego możemy zrobić dla natury – powiedział arch. Nikołaj Simeonow.

Tekst: stroitelstvo.info, tłum. i red. Anna Teklińska

About Sylwia Fleischerowicz