Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Obchody 140. rocznicy śmierci Wasyla Lewskiego

Bułgaria: Obchody 140. rocznicy śmierci Wasyla Lewskiego

novo10.com

Wasyl Lewski, XIX-wieczny rewolucjonista i przywódca walk o wyzwolenie spod panowania Imperium Osmańskiego jest w Bułgarii uznawany za największego bohatera narodowego. Dla uczczenia pamięci „Apostoła Wolności” w całym kraju odbywają się uroczyste obchody rocznicy jego śmierci. Lewski został aresztowany za działalność narodowo-wyzwoleńczą i stracony 18 lutego 1873 w Sofii. W tym roku przypada 140. rocznica tego wydarzenia, upamiętnionego w wierszu „Powieszenie Wasyla Lewskiego” autorstwa Christo Botewa.

Obchody poświęcone rocznicy stracenia Lewskiego odbyły się m.in. w jego rodzinnej miejscowości Karłowo. Uroczystości rozpoczęły tam salwy honorowe pod jego pomnikiem, w lokalnym domu kultury wystawiono spektakl „Sznur to zaledwie początek” oraz ruszyły zdjęcia do nowego filmu o Lewskim.

W Chaskowie na głównych ulicach miasta pojawiły się nekrologi zawiadamiające o śmierci Lewskiego. Akcja jest częścią inicjatywy „Przebudzenie Bułgarii”, przypominającej mieszkańcom postaci z przeszłości, którym zawdzięczają życie w wolnym kraju.

W Regionalnym Muzeum Historycznym w Płowdiwie odbyła się prezentacja książki „Nauka przeciw agresywnej ignorancji. Czy Apostoł Wolności został pochowany w cerkwi św. Petki Samardżijskiej”. Według autorów, prof. Dymitra Owczarowa i inż. Petara Walewa, przedstawia ona nowe fakty odnoszące się do postaci Lewskiego.

 

Źródło: bnt.bg, dnes.bg.

 

About Anna Teklińska

KOMENTARZE