Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Obchody 325 rocznicy Powstania w Cziprowci
źródło-vesti.bg

Bułgaria: Obchody 325 rocznicy Powstania w Cziprowci

- Mamy to szczęście, że jesteśmy solidarni jako naród – powiedziała wiceprezydent Bułgarii Margarita Popowa, podczas obchodów 325 rocznicy Powstania antytureckiego w Cziprowci. Wiceprezydent dodała, że sukces nadchodzi wówczas, kiedy naród jest solidarny i stawia na światłe umysły oraz właściwe decyzje gospodarcze i ekonomiczne.

Podczas pobytu w Cziprowci, Margarita Popowa otworzyła konferencję naukową „Narodowowyzwoleńcze walki w okresie XV-XIX wieku: człowiek, naród, historia.” W rozmowie z dziennikarzami dodała, że bardzo ważne jest utrzymywanie więzi ze społecznościami imigrantów bułgarskich na całym świecie. Popowa wspomniała również o potomkach uczestników Powstania w Cziprowci, Bułgarach z Banatu (kraina historyczna, położona w południowej części Wielkiej Niziny Węgierskiej, leżąca na terenie trzech państw: Węgier, Serbii i Rumunii [przyp. red.]), którzy zwrócili się do państwa bułgarskiego z prośbą o utworzenie na tym terenie bułgarskiego instytutu kultury. Popowa przyznała, że takie inicjatywy są naturalnymi sposobami na zachowanie tożsamości kulturowej wśród Bułgarów mieszkających poza granicami kraju.

Podczas obchodów w Cziprowci odsłonięto pomnik płk. Stefana Duniowa – uczestnika Rewolucji węgierskiej w 1848 roku oraz włoskiego ruchu narodowowyzwoleńczego.

 

Źródło: vesti.bg

 

About Justyna Żarnowska

KOMENTARZE