Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Obchody Dnia Pamięci i Uznania dla Ofiar Reżimu Komunistycznego

Bułgaria: Obchody Dnia Pamięci i Uznania dla Ofiar Reżimu Komunistycznego

komunizm-dariknews.bg

Dnia 1 lutego br. Bułgaria po raz pierwszy obchodziła Dzień Pamięci i Uznania dla Ofiar Reżimu Komunistycznego. Główne uroczystości odbyły się w Sofii, pod Pomnikiem Ofiar Reżimu. Udział w nich wzięli prezydent Rosen Plewneliew, który złożył wieniec pod pomnikiem oraz wiceprezydent Margarita Popowa.

Nabożeństwo ku czci ofiar zostało odprawione w cerkwi „Sweta Nedelja” oraz we wszystkich kościołach bułgarskich w Europie.

Uroczystości obchodzone są ku pamięci ofiar rozstrzelanych w 1945 roku. Pierwszego lutego 1945 roku Trybunał Ludowy skazał na śmierć przez rozstrzelanie m.in. trzech carskich regentów, sześćdziesięciu siedmiu posłów oraz ministrów, generałów i pułkowników. W ciągu dziewięciu miesięcy wysiedlono ponad 28 tysięcy ludzi, w tym krewnych oskarżonych, a tysiące zostało zamordowanych.

Premier Bojko Borisow powiedział, że pamięć o wydarzeniach sprzed prawie siedemdziesięciu lat pozwoli Bułgarii pójść do przodu jako wolny i demokratyczny kraj europejski.

Dzień Pamięci o Ofiarach Reżimu obchodzony jest z inicjatywy byłych prezydentów demokratycznej Bułgarii, Żeliu Żelewa i Petyra Stojanowa.

 

Źródło: dariknews.bg, novinite.bg, frognews.bg

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE