Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria obchodzi dziś Dzień Budzicieli Narodu

Bułgaria obchodzi dziś Dzień Budzicieli Narodu

Dzisiaj (1 listopada) Bułgarzy obchodzą jedno z najważniejszych świąt narodowych – Dzień Budzicieli Narodu. Poświęcony jest on pamięci wszystkich, którzy podczas panowania Imperium Osmańskiego (1393-1878) swoją działalnością wpływali na rozbudzenie i umocnienie świadomości narodowej, a także tożsamości kulturowej i religijnej Bułgarów.

Jak co roku, przed  głównym wejściem Pałacu Prezydenckiego odbędzie się dziś ceremonialne wciągnięcie na maszt narodowej flagi wraz z uroczystą zmianą warty.

Tego dnia wspomina się m. in. św. św. Cyryla i Metodego, Grzegorza Cambłaka, Konstantyna Kosteneckiego, Władysława Gramatyka, św. Iwana Rylskiego, Neofita Bozwelego, braci Dymitra i Konstantyna Miładinowów, Georgiego Rakowskiego i Wasyla Lewskiego, Christo Botewa, Iwana Wazowa, Ljubena Karawełowa i  Dobri Czintułowa.

Po raz pierwszy Dzień Budzicieli Narodu obchodzono w 1909 roku w Płowdiwie. Od 1 listopada 1923 roku wraz z dekretem cara Borysa III dzień ten ogłoszony został świętem narodowym. W 1945 roku obchody święta zostały zakazane – przywrócono je 28 października 1992 roku. Od tego czasu w Dzień Budzicieli Narodu czci się pamięć wszystkich „zasłużonych Bułgarów”. Jest to też dzień wolny od zajęć dydaktycznych.

Źródło: dnes.bg, vesti.bg, bnews.bg

About Marta Sajdek

KOMENTARZE