Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: OCK Kyrdżali sprzedane

Bułgaria: OCK Kyrdżali sprzedane

Spółka offshore’owa Harmony 2012 wygrała dziś licytację komorniczą, podbiła ceny Pierwszego Banku Inwestycyjnego (8,5 mln BGN) oraz spółki Finance&Consulting (8,4 mln BGN) i stała się nowym właścicielem Kombinatu Cynkowo-Ołowiowego (OCK) w mieście Kyrdżali. Oferowana przez zwycięzcę kwota wyniosła 8 mln 600 tys. BGN (ok. 17,9 mln PLN).

O problemach OCK-Kyrdżali pisaliśmy w maju i w czerwcu 2012 r. Prywatna spółka borykała się z problemami finansowymi od kilku lat – jej właściciel Walentin Zachariew nie był w stanie spłacać zobowiązań finansowych, a także wypłacać pensji pracownikom kombinatu (przyp. red.).

Nowy właściciel OCK, Harmony 2012, należy do przedsiębiorstwa Harmony Holdings Limited, zarejestrowanego na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych – raju podatkowym w basenie Morza Karaibskiego. Ciekawym faktem, choć raczej nie zbiegiem okoliczności, jest data założenia przedsiębiorstwa – 2 maja 2012 r. Był to czas, w którym oczywista stała się konieczność sprzedaży OCK Kyrdżali.

Harmony 2012 ma prawo do emisji maksymalnie 10 tys. akcji o wartości 1 USD każda. Sekretarzem firmy jest inna spółka, zarejestrowana na Cyprze, której dyrektorem wykonawczym od 1 czerwca 2012 r. jest Lenia Papadopoulou.

Dyrektorem Harmony 2012 jest 31-letni Ilijan Canow, a spółka z kapitałem w wysokości 5 tys. BGN (10 375,5 PLN), zarejestrowana w centrum Sofii, działa jako trudniąca się „działalnością produkcyjną, leasingową, spedycyjną, konsultingową, a także handlem krajowym i międzynarodowym, pośrednictwem lub przedstawicielstwem handlowym, budową i obrotem nieruchomościami oraz każdą inną działalnością handlową prawnie niezabronioną.” Statut przedsiębiorstwa zarejestrowany został 16 czerwca 2012 r. w bułgarskim Krajowym Rejestrze Sądowniczym.

vesti.bg, faktor.bg, standartnews.com

About Sylwia Dimtchev

KOMENTARZE