Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Od 1 stycznia gaz ziemny będzie importowany bezpośrednio z Rosji

Bułgaria: Od 1 stycznia gaz ziemny będzie importowany bezpośrednio z Rosji

Bułgarski Holding Energetyczny (BEH) podał do wiadomości, że na mocy podpisanej umowy przez Państwową Spółkę Bulgargaz z Rosyjskim Koncernem Gazprom, od stycznia przyszłego roku dostawcy gazu ziemnego dla gospodarstw domowych i małych przedsiębiorstw, będą dostarczać go bezpośrednio z Rosji.

Największym dostawcą gazu dla gospodarstw domowych w kraju jest spółka Overgaz (połowa udziałów jest w posiadaniu rosyjskiego Gazpromu), która do momentu podpisania umowy była wraz z Wintershall głównym sprzedawcą niebieskiego paliwa. Bulgargaz podpisał nową umowę, z Gazprom Eksport, który jest spółką  zależną rosyjskiego koncernu.

Zgodnie z treścią podpisanego porozumienia, według której zrezygnowano z pośredników, umowa obowiązuje również państwowy Bulgargaz. Tak więc gazy ziemny będzie można sprowadzać do Bułgarii bezpośrednio z Rosji.

Duże przedsiębiorstwa jeszcze nie zawarły umowy o dostawie gazu na przyszły rok. Według Bulgargaz, nie będzie możliwej konkurencji wśród dostawców dla użytkowników przemysłowych, ponieważ zgonie z porozumieniem z Gazprom Eksport, żadna spółka nie będzie mogła importować tańszego gazu do Bułgarii. Oprócz tego, kiedy ruszy Gazociąg Południowy, połączenie gazowe prowadzące przez Rumunię, zostanie zarezerwowane dla Bulgargaz.

 

Źródło: trud.bg, capital.bg, hotline.bg

About Małgorzata Marczak

Pracuje jako asystent w Zakładzie Językoznawstwa Słowiańskiego IFS UMCS w Lublinie. Ukończyła Slawistykę (magister 2011) i Kulturoznawstwo (licencjat 2007) na UMCS. Zakochana w Bałkanach a przede wszystkim w Bułgarii, jej kulturze i folklorze. Zainteresowania naukowe: gramatyka i leksykologia współczesnego języka bułgarskiego oraz metodyka nauczania języka obcego.
KOMENTARZE