Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Odkryto zabawkę, która ma 3500 lat
cross.bg

Bułgaria: Odkryto zabawkę, która ma 3500 lat

W Bułgarii odkryto dziecięcą zabawkę, która ma ponad 3500 lat. Obecnie znajduje się w kompleksie etnograficznym w Złatogradzie. Zabawka ma kształt ptaka, najprawdopodobniej bociana. Głowa jest elementem ruchomym. Figurka wykonana jest z wysokiej jakości brązu z domieszką srebra. Oczy wykonano z karneolu – kamienia stosowanego w jubilerstwie, który występuje m. in. w Rodopach.

Bułgarscy naukowcy m. in. doc. Krasimir Lesztakow są zdania, że jest to jedyna odkryta dotychczas zabawka dziecięca pochodząca z późnej epoki brązu (XV – XI w p.n.e.). Według prof. Nikołaja Owczarowa zabawka mogła być również związana z kultem. Została znaleziona przypadkiem przez mieszkańców wsi Jagnewo (obwód Kirkowo) i przekazana dyrektorowi kompleksu etnograficznego w Złatogradzie Aleksandrowi Mituszewowi. Stała się ona częścią jago prywatnej kolekcji zarejestrowanej w muzeum w Smoljanie.

Latem w rejonie wsi Jagnewo, gdzie odnaleziono zabawkę zostaną przeprowadzone badania archeologiczne kierowane przez Ljubomira Leszakowa. Projekt zostanie sfinansowany przez Aleksandra Mituszewa.

źródło: cross.bg

About Paulina Kowalska

KOMENTARZE