Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Ogłoszono przetarg na sprzedaż BDŻ – Przewozy Towarowe

Bułgaria: Ogłoszono przetarg na sprzedaż BDŻ – Przewozy Towarowe

Agencja Prywatyzacji i Kontroli ogłosiła nowy konkurs na sprzedaż 100% kapitału Bułgarskich Kolei państwowych (BDŻ)– Przewozy Towarowe AD Sofia, które są własnością Holding BDŻ EAD. Dokumentację konkursową, która nie zawiera memorandum spółki, można kupić do 30 dni od daty opublikowania postanowienia w Dzienniku Ustaw.

Dziennik będzie dostępny tylko dla inwestorów spełniających określone wymogi, które są złagodzone w porównaniu z tymi, które obowiązywały podczas pierwszego przetargu.

Jako strategicznych inwestorów uważa się tych, którzy w ciągu ostatnich 5 lat dokonywali przewozów kolejowych, posiadają licencję i certyfikat bezpieczeństwa. Wymagana suma przychodów wynosi 100 mln EUR przez trzy ostatnie lata. W stosunku do inwestorów finansowych wymogiem jest rozporządzanie aktywami i udziałami w innych spółkach o wartości nie mniejszej niż 400 mln EUR w ciągu ostatnich trzech lat.

Oferty będą przyjmowane do 82 dnia od daty ogłoszenia przetargu w Dzienniku Ustaw. Depozyt uczestnictwa wynosi 20 mln EUR lub równoważność tej sumy w BGN. Do Konkursu nie może zgłaszać się konsorcjum, spółki typu offshore oraz spółki z zadłużeniem.

W tym samym czasie niemiecki bank KfW, kredytor BDŻ, jest gotowy poczekać na spłatę zadłużenia (ponad 40 mln EUR) do końca procesu prywatyzacji spółki.  Od zeszłego miesiąca Minister Transportu i Finansów przeprowadza rozmowy z bankiem niemieckim o odroczeniu terminu spłaty długu. Do tej pory Bułgarskie Koleje zdążyły spłacić po 1 mln EUR miesięcznie.

Minister podkreślił także, że Bank Światowy jest gotowy przekazać 460 mln EUR na modernizację BDŻ. Umowa nie została jeszcze podpisana, ponieważ według Ministerstwa Finansów dobrze będzie poczekać na procedurę prywatyzacji. Od przychodów BDŻ – Przewozy Transportowe zależy, jak wysoki będzie kredyt. Oczekuje się, że sprzedaż zakończy się na początku 2013 roku.

 

Źródło: dnevnik.bg 1 i 2, btvnews.bg

 

About Małgorzata Marczak

Pracuje jako asystent w Zakładzie Językoznawstwa Słowiańskiego IFS UMCS w Lublinie. Ukończyła Slawistykę (magister 2011) i Kulturoznawstwo (licencjat 2007) na UMCS. Zakochana w Bałkanach a przede wszystkim w Bułgarii, jej kulturze i folklorze. Zainteresowania naukowe: gramatyka i leksykologia współczesnego języka bułgarskiego oraz metodyka nauczania języka obcego.
KOMENTARZE