Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Ogromne szkody rolne po ostatnich powodziach

Bułgaria: Ogromne szkody rolne po ostatnich powodziach

Na skutek ulewnych deszczów, powodzi i gradobicia w niektórych rejonach kraju produkcja rolna uległa całkowitemu zniszczeniu, a straty szacowane są w milionach lewów. Koniecznością zatem może się okazać zaopatrywanie mieszkańców kraju w warzywa i owoce z importu.

W poważnej sytuacji znalazły się m.in. winnice koło miasta Ljubimec, które w całości znalazły się pod wodą. Potrzeba co najmniej dwóch tygodni, aby na tereny uprawy mogły wjechać specjalistyczne urządzenia ogrodnicze, a właśnie mija termin oprysku winnic. Jeśli zabieg nie zostanie przeprowadzony terminowo, winogrona będą narażone na poważne choroby, a ucierpią na tym przyszłe plony. Poważnie ucierpiały też plantacje truskawek i uprawy arbuzów.

W najgorszej sytuacji znaleźli się producenci papryki, pomidorów i bakłażanów. Sadzonki czekają przygotowane do zasadzenia, niestety pola nie nadają się pod uprawę.

Zaledwie 18% plonów czereśni nadaje się do spożycia. W wielu miejscach sady czereśniowe ucierpiały zimą na skutek niskich temperatur, sytuacje znacznie pogorszyły ostatnie gradobicia. Szkody szacowano na ponad 50 mln BGN (ok. 112 mln PLN). Niektórzy przedsiębiorcy znaleźli wyjście z kryzysowej sytuacji. Sady czereśniowe pod Starą Zagorą zostały przykryte specjalną folią ochronną. Niestety, ocalałe owoce przeznaczone są wyłącznie na eksport.

Sytuację utrudnia dodatkowo fakt, że rolnicy i producenci nie są zapoznani z mechanizmem kompensacyjnym opracowanym przez Ministerstwo Rolnictwa, a co za tym idzie, wciąż nie wiedzą jaki będzie rozmiar odszkodowań.

 

Źródło: actualno.com, econ.bg, actualno.com

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE