Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Paliwo będzie drożeć

Bułgaria: Paliwo będzie drożeć

We wrześniu ceny paliw w Bułgarii wzrosną nawet do 3 BGN (ok. 6,24 PLN). Obecnie za litr bezołowiowej 95 Bułgarzy płacą średnio 2,70 BGN (5,61 PLN), za bezołowiową 98 – 2,86 BGN (5,94 PLN), a za diesla – 2,67 BGN (5,55 PLN). Nikłym pocieszeniem jest opinia ekonomisty Władimira Karolewa, w której zapewnia on, iż nie padną rekordy z 2008 r., kiedy to cena baryłki ropy przewyższała jej obecną o 15%.

W opinii Karolewa państwo może ograniczyć wzrost cen, jeśli przyczyni się do stymulowania konkurencji na rynku. Bułgarski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów powinien częściej przeprowadzać kontrole korporacji paliwowych, gdyż monopol również jest przyczyną coraz wyższych cen benzyny. Jakakolwiek inna ingerencja rządu jest niemożliwa, gdyż państwo nie posiada odpowiednich środków, pozwalających wpłynąć na regulacje cen.

Według innego eksperta, Kolio Paramowa, polityka i sytuacja na świecie mają największy wpływ na cenę ropy. Istotną rolę odgrywają napięte stosunki między Izraelem a Iranem i prawdopodobieństwo wybuchu wojny. Dla przedsiębiorców naftowych jest to doskonały pretekst, by podbijać ceny paliwa.

Wzrost cen ropy zawsze niesie ze sobą negatywne skutki. Właściciele małych stacji benzynowych obawiają się braku klientów, co w rezultacie doprowadzi do upadłości przedsiębiorstw. Podrożeje również transport, co przyczyni się do spadku efektywności przedsiębiorstw (najbardziej ucierpią te najmniejsze): zmniejszonej produkcji, zwolnień, czy wreszcie – likwidacji.

Ropa przestanie drożeć, jeśli Stany Zjednoczone zdecydują się na udostępnienie krajowych rezerw paliwowych. Niestety, oświadczenie Waszyngtonu w tej sprawie jest dość niejasne, a sam pomysł spotkał się z ostrą krytyką Marii van der Hoeven, szefowej Międzynarodowej Agencji Energetycznej.

Źródła: econ.bg 1, econ.bg 2, econ.bg 3, shofior.com, fakti.bg

About Sylwia Dimtchev

KOMENTARZE