Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Państwowy Fundusz „Rolnictwo” przeznaczy 100 mln BGN na modernizację gmin

Bułgaria: Państwowy Fundusz „Rolnictwo” przeznaczy 100 mln BGN na modernizację gmin

Państwowy Fundusz „Rolnictwo” zatwierdził 67 projektów na rzecz rozwoju i odnowy gmin o łącznej wartości 100 mln BGN (ok. 212 mln PLN).

Środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich zostaną przeznaczone na remont ulic, bibliotek, cerkwi, budowę nowych hal sportowych, tras rowerowych i ekoparków.

Gminy Gulianci i Czernoczene planują rekonstrukcję i modernizację kompleksów sportowych. Gmina Pawlikeni – basen, specjalne altanki do fitnessu na świeżym powietrzu, place zabaw dla dzieci oraz przekształci schronisko młodzieżowe na akademik sportowy.

W Twyrdicy zostaną wybudowane 4 obiekty sportowe przeznaczone do gry w piłkę nożną, uprawiania lekkiej atletyki, a także gokartów i sportów motoryzacyjnych. We wsi Wenelin (gmina Warna) zostanie wybudowane boisko do gry w mini piłkę nożną. Gmina Kneża planuje przeznaczyć dofinansowanie z Funduszu na budowę centrum dla osób starszych, zaś w Brezowo środki zostaną alokowane na instalacje fotowoltaiczne. Gmina Czepelare wybuduje park rowerowy, Dospad – ekopark, zaś w gminie Prawec powstanie aleja przeznaczona dla turystyki pieszej i kolarstwa.

Środki z dotacji Programu zostaną przydzielone także na odrestaurowanie cerkwi, m.in. „Świętego Jerzego” w Razgradzie i „Świętego Męczennika Dymitra” we wsi Jankowo.

Od początku listopada Państwowy Fundusz „Rolnictwo” zatwierdził dotacje na projekty społeczne na łączną sumę 262 mln BGN (ok. 556 mln PLN).

 

Źródło: dnevnik.bg

About Małgorzata Marczak

Pracuje jako asystent w Zakładzie Językoznawstwa Słowiańskiego IFS UMCS w Lublinie. Ukończyła Slawistykę (magister 2011) i Kulturoznawstwo (licencjat 2007) na UMCS. Zakochana w Bałkanach a przede wszystkim w Bułgarii, jej kulturze i folklorze. Zainteresowania naukowe: gramatyka i leksykologia współczesnego języka bułgarskiego oraz metodyka nauczania języka obcego.
KOMENTARZE