Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Park technologiczny nie tylko w Sofii

Bułgaria: Park technologiczny nie tylko w Sofii

Miasto Płowdiw pozazdrościło Sofii planów budowy parku technologicznego (jego pierwsze budynki mają powstać w 2014 r. a sama spółka Sofia Tech Park została zarejestrowana w lipcu br.) i decyzją Deliana Dobrewa, bułgarskiego ministra gospodarki, energetyki i turystyki, na obrzeżach tego miasta powstanie rolniczy park technologiczny.

Bułgaria ma możliwość wybudowania tylko dwóch takich ośrodków (w całej Europie podobnych miejsc jest 10). Decyzja o stworzeniu sofijskiego centrum była uzasadniona bliskością uniwersytetów i centrów badawczych. – Ten projekt przyniesie wiele sukcesów – zapewnia minister. Sofia Tech Park ma się zajmować głównie rynkami światowymi, ponieważ, jak twierdzi dyrektor generalny STP Elica Panajotowa, „biznes to rzecz globalna” i aby być na bieżąco nie można rozpracowywać tylko i wyłącznie rynku rodzimego.

STP jest projektem finansowanym w całości z funduszy publicznych (w tym z programów unijnych), jednak dyrektor Panajotowa nie wyklucza prób pozyskania prywatnych inwestorów i partnerów.

W Sofia Tech Park znajdą swoje miejsce branże: biotechnologiczna, energetyczna i IT. Panajotowa zdradza, iż w energetyce najbardziej interesujące dla STP będą przedsiębiorstwa zajmujące się pozyskaniem energii z alternatywnych i odnawialnych źródeł.

Źródło: investor.bg 

About Sylwia Dimtchev

KOMENTARZE