Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Partia BBC zablokowała przejście graniczne z Turcją
1412142768_4

Bułgaria: Partia BBC zablokowała przejście graniczne z Turcją

Członkowie partii Bułgaria Bez Cenzury (BBC) wraz ze zwolennikami zablokowali przejście graniczne na granicy z Turcją w miejscowości Kapitan Andreewo. Ruch pojazdów wjeżdżających na terytorium Bułgarii został wstrzymany. Zebrani protestowali przeciwko tzw. turystyce wyborczej, która – według BBC – polega na sprowadzaniu przez Ruch na Rzecz Praw i Swobód (DPS) na czas wyborów emigrantów tureckich, posiadających obywatelstwo bułgarskie, by oddali swoje głosy na to ugrupowanie. Protestujący twierdzą, że oczekują ponad 150 tys. dodatkowych głosów dla DPS oraz dla ugrupowania Kasima Dala, która jest obecnie częścią Bloku Reformatorskiego. BBC podkreśliła, że sprowadzani do Bułgarii wyborcy są równocześnie zwolennikami prezydenta Turcji Recep Tayyip Erdoğan.

W akcji blokowania przejścia granicznego uczestniczyli m.in. prezes BBC Nikołaj Barekow, jego zastępca Rosen Petrow, a także liderzy regionalni z Płowdiwu (Martin Iwanow) oraz Chaskowa (Borisław Iglew). Grupa skandowała takie hasła jak „Nie dla Erdoğana-Mestana [lidera DPS – przyp. red.], by został sułtanem Bułgarii”, „Nie chcemy, by Turcja decydowała o nas”, „Bułgaria dla Bułgarów”, „Nie dla jarzma tureckiego 2014”, „Nie chcemy, by goście decydowali o naszym losie”, „Zatrzymajmy turystykę wyborczą”. Dziennikarze z serwisu actualno.com wytknęli organizatorom, że na jednym z transparentów znalazł się błąd ortograficzny.

Minister spraw wewnętrznych Jordan Bakałow zakomunikował, że podejmie odpowiednie kroki w celu likwidacji blokady.

Tego typu przedsięwzięcia nie są niczym nowym – już 10 lat temu blokowanie przejść granicznych z Turcją i protesty przeciwko „turystyce wyborczej” organizowali członkowie takich partii, jak Sojusz Sił Demokratycznych (SDS), WMRO – Bułgarski Ruch Narodowy czy Porządek, Prawo i Sprawiedliwość (RZS).

Źródła: actualno.com, vesti.bg

About Krzysztof Popek

Doktorant historii i student filologii bułgarskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zafascynowany XIX-wiecznymi Bałkanami, psami corgi Elżbiety II oraz czarną kawą.
KOMENTARZE