Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Pieniądze uzyskane z zaległych składek na ubezpieczenie zdrowotne trafią do szpitali
źródło-actualno.com

Bułgaria: Pieniądze uzyskane z zaległych składek na ubezpieczenie zdrowotne trafią do szpitali

Krajowa Agencja Skarbowa (NAP) oczekuje 30 mln BGN (ok. 64 mln PLN) z zadeklarowanych, lecz nie wpłaconych składek zdrowotnych, które zostaną przekazane szpitalom. Informacja została podana przez przewodniczącą Rady Nadzorczej Narodowego Funduszu Zdrowia (NZOK) i wiceminister finansów Ludmiłę Petkową.

Obecnie pieniądze te są niedostępne, lecz oczekuje się ich po zebraniu całości składek zdrowotnych przez NAP. Jednocześnie Petkowa zapewnia, że Krajowa Agencja Skarbowa zwiększa wysiłki w celu zapewnienia większej ilości środków.

Dyrektor wykonawczy NAP Bojko Atanasow podkreśla, że jest to dochód uzyskany z  zadeklarowanych, lecz nie opłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne, jednocześnie nie określa,  którzy z pracodawców są największymi dłużnikami.

Petkowa podtrzymuje stanowisko Funduszu Zdrowia, który zamierza wypłacić szpitalom 80% zaległych należności za wykonaną pracę we wrześniu. Jednocześnie Instytucja poszukuje wszelkich innych finansowych rozwiązań, aby wypłacić pozostałe 20% należnych za przeprowadzone, jak i zgłoszone działania przez opiekę zdrowotną.

 

Źródło: investor.bg

About Angelika Czarnopyś

KOMENTARZE