Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Pierwsza na świecie projekcja filmu w stratosferze
0877617001386937359_8960_600x458

Bułgaria: Pierwsza na świecie projekcja filmu w stratosferze

Bułgarzy jako pierwsi na świecie wysłali film do stratosfery. Model kina został wystrzelony na wysokość  31 km, jako próba ustanowienia historycznego rekordu pierwszej projekcji filmowej w jednej z ostatnich warstw ziemskiej atmosfery, tak zwanej „krawędzi kosmosu”.

Ekipa bułgarskich specjalistów podjęła wyzwanie już na początku lipca 2013 roku. Młodzi uczeni z programu Space Challenges zaczęli swoją pracę na zlecenie Jameson Irish Whiskey, którego celem jest inspirowanie przyszłych uczestników konkursu do stworzenia 60 sekundowej przeróbki filmu i ustanowienia rekordu projekcji filmowej jak najwyżej ziemi. Film, który został wysłany w stratosferę, jest przeróbką „Łowcy androidów”, brytyjskiego reżysera i animatora Philipa Askinsa, zwycięzcy Jameson Empire Done In 60 Seconds w 2013.  

Misja została zrealizowana niedaleko Pazardżiku, a lądowanie latającego aparatu odbyło się w sercu Rodopów, gdzie ekipa namierzyła go za pomocą systemu śledzenia zamontowanego na pokładzie. Sala kinowa i ekran są sprawne, a misja jest prawdziwym sukcesem. Fenomenalna próba została zarejestrowana przez dwie kamery pokładowe Full HD. Jedną z nich przymocowano do zewnętrznej obudowy statku powietrznego, a druga rejestrowała projekcję w sali kinowej.

Projekt rozpoczął się od sporządzenia próbnego modelu statku kosmicznego wykorzystującego balon wykonany ze specjalnego lateksu, wytrzymującego niskie temperatury w stratosferze. Konstrukcja i realizacja projektu zajęła ponad 3 miesiące.

Statek kosmiczny został wyposażony w komputery pokładowe, a sala kinowa znajduje się w specjalnej komorze. Kino zaprojektowano i wykonano z monolitycznych bloków żywicy przy użyciu jednej z najnowocześniejszych drukarek 3D na uniwersytecie NASA w USA.

Za ekran kinowy posłużył specjalnie zaprogramowany smartfon, wbudowany w ścianę. Projekcja filmu rozpoczęła się po przekroczeniu wysokości 30 km, przy temperaturze -40°C. Przy wysokości około 31 km balon unoszący aparat osiągnął swoją maksymalną objętość i pękł, a od swobodnego upadku aparat ochronił system spadochronowy.

Autorzy projektu nagrali krótki film dokumentalny prezentujący postępy i realizację misji.

Źródło: actualno.com

About Zuzanna Chmiel

KOMENTARZE