Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Pierwszy ekologiczny autobus

Bułgaria: Pierwszy ekologiczny autobus

ekoavtobus_capital.bg

W niecałe 3 miesiące od ogłoszenia zamiaru produkcji ekologicznych autobusów chińska firma Built Your Dreams (BYD) ma gotowy pierwszy model testowy. Autobus został wysłany na kontrolę do Holandii, gdzie znajduje się europejska siedziba BYD. Warneńska firma Bulmineral – partner  chińskiego przedsiębiorstwa, poinformowała, iż produkcja autobusów będzie miała miejsce w mieście Breznik.

Po zakończeniu testów ruszy regularna produkcja autobusów. – Oczekujemy przesłania z Chin do Bułgarii podwozi, niezbędnych do skonstruowania pierwszych pięciu autobusów – mówi Aleksander Usaczow, kierownik Bulmineral. – Pozostałe części zostały zamówione w fabryce w Niemczech, nie będziemy więc długo czekać – dodaje. Na chwilę obecną Bulmineral zatrudnia 20 pracowników, w późniejszym okresie planuje się zatrudnienie konsultantów z Chin. Wciąż nie wiadomo, kiedy dokładnie ruszy produkcja w Brezniku.

Upowszechnianie produkcji pojazdów elektrycznych jest najważniejszym zadaniem BYD. Do końca 2013 r. firma planuje zwiększenie sprzedaży o 8 tys. pojazdów, włączając przede wszystkim taksówki, ale również autobusy (zakładany wzrost wynosi 2 tys. sztuk).

Chiński koncern planował również budowę parku technologicznego w Bułgarii, jednak niejasna sytuacja polityczna spowodowana dymisją rządu utrudnia rozpoczęcie inwestycji.

 

Źródła: capital., euroadvisers.eu

About Sylwia Dimtchev

KOMENTARZE