Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Pierwszy śnieg, zablokowane drogi, 33 tys. ludzi bez prądu
96dc51ea4c13867437a1bfff5abda5b2

Bułgaria: Pierwszy śnieg, zablokowane drogi, 33 tys. ludzi bez prądu

W nocy spadł pierwszy śnieg w północnej i zachodniej części Bułgarii. Wczesnym rankiem temperatura wahała się między 0° a 7°, w południowo-wschodniej części kraju i na wybrzeżu między 10° a 12°, a w ciągu dnia między –1° a 4° (na wybrzeżu 9°–10°). W rejonach Sofii sytuacja była typowa dla warunków zimowych.

Wraz z pojawieniem się śniegu doszło do kłopotów z funkcjonowaniem komunikacji miejskiej w wielu miastach oraz miejscowościach. W szczególnie trudnej sytuacji był okręg stołeczny. Obecnie 134 pojazdy komunikacji miejskiej są w terenie, jednak tylko 46 z nich działa, reszta musiała zostać zastąpiona pojazdami awaryjnymi. Wszystko wskazuje, że można spodziewać się oblodzenia także w ciągu dnia. – oświadczyła burmistrz okręgu stołecznego Jordanka Fandykowa.

Utrudnień można spodziewać się na:

– autostradach: „Trakija”, „Hemus”, „Ljulin”;

– trasach Sofia-Samokow, Simitli-Goce Dełczew, Asenowgrad-Baczkowo, Trojan-Kyrnare, Twyrdica-Elena, Bełowo-Jundoła, Haskowo-Płowdiw wzdłuż Białej Rzeki, Pesztera-Batak-Dospat, Dupnica-Klisura, Bistrica-Żeleznica;

– Przełęczach Republiki, Trojańskiej, Prewała, Rożen, Pamporowo oraz Petrochan;

– na drogach okręgów Smoljan i Pazardżik.

Cześć dróg jest zamknięta wyłącznie dla tirów czy pojazdów z przyczepami. Na wielu z nich wymagane jest wyposażenie w łańcuchy na koła. Kierowcom zaleca się, by nie wyjeżdżali na drogę bez odpowiedniego ogumienia, zachowali podwyższoną ostrożność i ograniczyli prędkość.

Pierwszy śnieg do tego pozostawił dziesiątki tysięcy ludzi bez prądu. Najbardziej dotknięte pod tym względem są okręg Trojan (gdzie zostało zerwanych 5 linii energetycznych, a 14 tys. osób jest odciętych od prądu), południowa Sofia u stóp Witoszy (przerwane 6 linii oraz 12 tys. os. bez prądu) oraz Samokow (przerwane 2 linie oraz 7100 os. bez prądu). Dodatkowo w Łoweczu, Gabrowie, Wielkim Tyrnowie, Tyrgowiszte, Razgradzie, Szumenie i Smoljanie ogłoszono kod pomarańczowy (dotyczący zagrożeń związanych z opadami śniegu i silnym wiatrem).

– Chcemy zapewnić naszym dwóm milionom klientów, że będziemy reagować niezwłocznie przy wszystkich koniecznych przypadkach. Na całym obszarze linii energetycznej ČEZ (dostarczyciel energii w ww. rejonach – przyp. red.) w Bułgarii funkcjonuje 88 grup szybkiego reagowania, które dysponują odpowiednimi materiałami oraz narzędziami. – uspokajał dyrektor działu ds. eksploatacji i konserwacji  ČEZ Wiktor Stanczew.

Źródła: vesti.bg

About Krzysztof Popek

Doktorant historii i student filologii bułgarskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zafascynowany XIX-wiecznymi Bałkanami, psami corgi Elżbiety II oraz czarną kawą.
KOMENTARZE