Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Plantatorzy tytoniu otrzymali 72 mln BGN dotacji

Bułgaria: Plantatorzy tytoniu otrzymali 72 mln BGN dotacji

We wtorek w Kyrdżali (Bułgaria) przedstawiciel Krajowego Stowarzyszenia Producentów Tytoniu, Cwetan Filew, otrzymał z rąk premiera Bojko Borisowa, ministra ds. rolnictwa i gospodarki żywnościowej Mirosława Najdenowa i prezesa Państwowego Funduszu „Rolnictwo”, Rumena Porożanowa, symboliczny czek w wysokości 72 mln BGN (151,92 mln PLN).

Państwowy Fundusz „Rolnictwo” wypłacił ok. 72 mln BGN dla 35 830 plantatorów tytoniu. Dotacje pochodzą z Krajowego Współfinansowania Upraw Tytoniu (NDT) na rok 2011 i są przeznaczone na pomoc dla rolników, którzy przez okres 2007 – 2009 zostali nagrodzeni za ilość wyhodowanego tytoniu oraz nadal prowadzą działalność rolniczą.

W porównaniu z rokiem poprzednim, dotacje zwiększyły się o ok. 3 mln BGN (ok. 6,3 mln PLN). Zmieniły się również zasady kwalifikacji, potrzebne do otrzymania wsparcia w ramach programu – rolnicy nie muszą już deklarować ile przestrzeni uprawnych lub zwierząt hodowlanych posiadają.

Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej po posiedzeniu Rady Doradczej ds. Uprawy Tytoniu, ustalił następujące stawki: 2,04 BGN/kg (ok. 4,3 PLN/kg) za odmianę tytoniu typu Basma, 1,50 BGN/kg (ok. 3,16 PLN/kg) za typ Kaba Koulak, 1,15 BGN/kg (ok. 2,42 PLN/kg) za odmianę Burley oraz 0,42 BGN/kg (ok. 0,88 PLN/kg) za tytoń typu Virginia.

 

Źródło: econ.bg

About Małgorzata Marczak

Pracuje jako asystent w Zakładzie Językoznawstwa Słowiańskiego IFS UMCS w Lublinie. Ukończyła Slawistykę (magister 2011) i Kulturoznawstwo (licencjat 2007) na UMCS. Zakochana w Bałkanach a przede wszystkim w Bułgarii, jej kulturze i folklorze. Zainteresowania naukowe: gramatyka i leksykologia współczesnego języka bułgarskiego oraz metodyka nauczania języka obcego.
KOMENTARZE