Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Plaże ustawowo bezpłatne i otwarte dla wszystkich

Bułgaria: Plaże ustawowo bezpłatne i otwarte dla wszystkich

Wszystkie dotychczasowe ograniczenia swobodnego dostępu do bułgarskich plaż zostaną zniesione – zdecydowali w środę posłowie przyjmując poprawki do ustawy dotyczącej budownictwa na wybrzeżu czarnomorskim. Do tej pory bardzo popularną praktyką koncesjonariuszy i właścicieli prywatnych hoteli położonych nad morzem było odgradzanie części plaży i pobieranie opłat za wejście do tak zaaranżowanej, zamkniętej strefy. Wprowadzone zmiany w regulacjach prawnych terenów nadbrzeżnych pozwolą skutecznie zwalczać tego typu działalność.

– Jeśli będzie to konieczne, będą usuwane bariery i ogrodzenia. – zapowiedział przewodniczący komisji regionalnej w parlamencie, Ljuben Tatarski. W miejscowości Kawarna w ubiegłym roku przeprowadzono podobną akcję z powodu braku reakcji na nałożone grzywny. Służby nadzoru budowlanego zadecydowały wówczas o zniszczeniu bezprawnie wzniesionej przez właścicieli ośrodka wypoczynkowego infrastruktury na pasie przybrzeżnym – basenów i płotów ograniczających dostęp.

Obecnie dostęp do plaży ma być zapewniony ustawowo, a obszar stref sprywatyzowanych, w których prowadzona jest legalna działalność komercyjna będzie ograniczony do 50%. Wprowadzono również restrykcje dotyczące wznoszenia obiektów na plażach. Za kradzież piasku ustalono grzywnę o wysokości 250-2500 EUR.

Źródło: sofiautre.bg, monitor.bg, trud.bg.

About Anna Teklińska

KOMENTARZE