Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Plewneliew zaprosił Google i Microsoft do współpracy przy tworzeniu „Sofia Tech Park”

Bułgaria: Plewneliew zaprosił Google i Microsoft do współpracy przy tworzeniu „Sofia Tech Park”

Podczas wizyty w USA, prezydent Bułgarii Rosen Plewneliew, spotkał się w Seattle z przedstawicielami wiodących firm IT Cisco, Google i Microsoft oraz zaprosił ich do współpracy przy opracowaniu koncepcji i realizacji projektu stworzenia bułgarskiej platformy przedsiębiorczości i innowacji w zakresie ICT. Według prezydenta, Bułgaria wykorzystując doświadczenie NASA i światowych firm przy tworzeniu Centrum Technologicznego, może stać się regionalnym leaderem innowacyjnym.

Środki na budowę „Sofia Tech Park” w wysokości 50 mln EUR będą przeznaczone z Programu Operacyjnego „Konkurencyjność”. Jeszcze w tym roku będzie wiadome, które firmy staną się partnerami strategicznymi i będzie można rozpocząć szkolenie specjalistów. W 2015 roku powinna zakończyć się budowa biurowca, Centrum Technologicznego i Muzeum Technologii imienia Johna Atanasowa – amerykańskiego inżyniera i informatyka bułgarskiego pochodzenia, uznawanego za twórcę komputera elektronicznego [przyp. red.].

Rosen Plewneliew uważa, że „Sofia Tech Park” stworzy szansę rozwoju dla utalentowanych i dobrze wykształconych specjalistów bułgarskich, którzy szukają pracy w firmach międzynarodowych na całym świecie.

 

Źródło: novini.bg, technews.bg

About Małgorzata Marczak

Pracuje jako asystent w Zakładzie Językoznawstwa Słowiańskiego IFS UMCS w Lublinie. Ukończyła Slawistykę (magister 2011) i Kulturoznawstwo (licencjat 2007) na UMCS. Zakochana w Bałkanach a przede wszystkim w Bułgarii, jej kulturze i folklorze. Zainteresowania naukowe: gramatyka i leksykologia współczesnego języka bułgarskiego oraz metodyka nauczania języka obcego.
KOMENTARZE