Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Płowdiw Europejską Stolicą Kultury 2019
plovdiv2019.eu

Bułgaria: Płowdiw Europejską Stolicą Kultury 2019

Płowdiw oraz włoska miejscowość Matera zyskały miano Europejskich Stolic Kultury 2019. Płowdiw jest pierwszym bułgarskim miastem, które zdobyło ten tytuł. W konkursie brały udział również inne bułgarskie miasta: Sofia, Warna i Wielkie Tyrnowo.

Hasłem przewodnim Płowdiwu jest „Razem – Together”, co jasno wskazuje na jego priorytety: jednoczenie ludzi niezależnie od wieku, religii i pochodzenia poprzez szeroko pojęte działania kulturalne. Hasło odnosi się również do harmonii pomiędzy historyczną bazą miasta i wizją przyszłości. Jednym z celów władz miasta jest jednoczenie mieszkańców poprzez umiejętne zagospodarowanie przestrzeni publicznej, m.in. parków, rzeki Maricy, ulic, placów i wzgórz, jak również przywrócenie funkcji użytkowej pustostanom (np. magazynowi wyróżniającemu się pod względem architektury, w którym dawniej przechowywano tytoń). Zgodnie z projektem Płowdiw ma się stać centrum sportu, kultury, zabawy i wypoczynku. Koncepcja obejmuje również działania związane ze nowymi rozwiązaniami techniki, ekologią oraz zdrowym trybem życia.

Aby uczcić oficjalną decyzję o przyznaniu tytułu, władze miasta zorganizowały dwudniowy festiwal, podczas którego oficjalnie uruchomiono jedną z atrakcji Płowdiwu, tak zwane „śpiewające fontanny” oraz wypuszczono w niebo 2019 balonów. Festiwal miał bardzo bogaty program, który zawierał m.in. przedstawienia teatralne i koncerty.

Miasto założyło również stronę internetową, na której można znaleźć oficjalne informacje związane z Płowdiwem – Europejską Stolicą Kultury 2019: plovdiv2019.eu

źródło: plovdiv2019.euecoc2019bulgaria.euec.europa.eu

About Paulina Kowalska

KOMENTARZE