Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Początkujący przedsiębiorcy mają szansę na dofinansowanie nawet do 200 tys. EUR

Bułgaria: Początkujący przedsiębiorcy mają szansę na dofinansowanie nawet do 200 tys. EUR

Nadzieję na otrzymanie wysokiej dotacji oraz zrealizowanie swoich projektów biznesowych postanowiły dać początkującym przedsiębiorcom z Bułgarii fundacje LAUNCHub oraz Elen.

Młodzi przedsiębiorcy już od czerwca br., mają możliwość ubiegania się o dofinansowanie w wysokości do 300 tys. EUR, które pomoże im na wstępną realizację swojego planu biznesowego, oraz uczestnictwa w programie mentorskim LAUNCHub. Fundacja pracuje według instrumentu finansowego Entrepreneurship Acceleration and Seed europejskiej fundacji JEREMIE.

LAUNCHub łączy autorów najlepszych pomysłów na biznesplan z zewnętrznymi mentorami biznesowymi. Przez następne cztery lata zainwestuje 9 mln EUR w sto początkujących firm, przede wszystkim z sektora technologii informacyjnych i komunikacyjnych w Bułgarii. Po pierwszym dofinansowaniu, tzw. Programie Acceleration, firma, jeśli rozwinie się w dobrym kierunku, będzie mogła kandydować do tzw. Seed. Tak więc ogólna wysokość dotacji może osiągnąć 200 tys. EUR.

Pierwsi kandydaci, którzy spełnili wymogi, pochodzą z Bułgarii i Chorwacji, ogółem dziewięć drużyn. Pomysły młodych przedsiębiorców są rozmaite i związane z różnymi sferami biznesu –  od platformy analizy rynkowej przez nowe sieci społeczne maniaków filmowych i imprezowiczów, do stron internetowych poświęconych edukacji, systemów do przetwarzania danych osobowych, wyszukiwarek filmów i zdjęć,  interfejsów użytkownika twórców gier komputerowych.

Młodzi przedsiębiorcy będą mogli korzystać z wiedzy i doświadczenia swoich mentorów, których w Bułgarii jest około 200, a na świecie 1 200. Jednym z nich jest bankier inwestycyjny, dyrektor w firmie Lazard w San Francisco i jedna z wiodących figur w konsultingu finansowym, Dragan Manoew. Według niego, coraz bardziej widoczne jest zainteresowanie zagranicznych inwestorów Bułgarią. Również byli pracownicy dużych korporacji otwierają własny biznes, nakierowany na rozwój regionu i pomoc dla firm, które stawiają pierwsze kroki.

 

Źródło: btvnews,bg

About Małgorzata Marczak

Pracuje jako asystent w Zakładzie Językoznawstwa Słowiańskiego IFS UMCS w Lublinie. Ukończyła Slawistykę (magister 2011) i Kulturoznawstwo (licencjat 2007) na UMCS. Zakochana w Bałkanach a przede wszystkim w Bułgarii, jej kulturze i folklorze. Zainteresowania naukowe: gramatyka i leksykologia współczesnego języka bułgarskiego oraz metodyka nauczania języka obcego.
KOMENTARZE