Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria podpisze porozumienie dotyczące połączenia gazowego z Turcją

Bułgaria podpisze porozumienie dotyczące połączenia gazowego z Turcją

Bułgaria i Turcja podpiszą porozumienie polityczne w sprawie budowy bułgarsko-tureckiego międzysieciowego połączenia gazowego, pokazując w ten sposób, że dla obydwu krajów projekt ten ma znaczenie strategiczne. Taką decyzję podjęli ministrowie energetyki Bułgarii i Turcji, Trajczo Trajkow i Taner Yıldız – poinformowało bułgarskie Ministerstwo Gospodarki, Energetyki i Turystyki (MIET). Ministrowie spotkali się w Stambule podczas Czarnomorskiego Forum Energetycznego i Ekonomicznego.
Bułgarsko-turecki gazociąg międzysieciowy ma zapewnić transfer kaspijskiego gazu przez Turcję do Bułgarii i regionu, jak również tańsze dostawy skroplonego gazu ziemnego. Rurociąg będzie miał długość 77 km i roczną przepustowość od 1 do 3 mld metrów sześciennych, z możliwością jej zwiększenia. MIET nie precyzuje dokładnych kosztów budowy, ale według Trajkowa będą one stosunkowo niewielkie, a korzyści dla kraju i regionu „ogromne”. Projekt przyczyni się do dywersyfikacji źródeł i tras, a także konkurencyjności dostawców i niższych cen dostaw gazu do Bułgarii.
Wraz z ustanowieniem połączenia z Turcją, jak również z Grecją, praktycznie zostanie otwarty Korytarz Południowy, którym ma płynąć gaz z Azji do Europy. Projekt połączenia z Grecją jest w fazie zaawansowanej i ma zostać oddany do użytku do końca 2013 r.
Ministrowie są zgodni również w kwestii podpisania dwustronnego porozumienia dotyczącego awaryjnych dostaw z Turcji do Bułgarii, przez istniejący już gazociąg tranzytowy. Zagwarantuje to Bułgarii jeszcze jeden wariant przy ewentualnym kryzysie dostaw z przyczyn niezależnych, w związku ze sporami między dostawcami lub awariami.
Podczas spotkania omówiono także rozwój projektu „Nabucco” i nowy projekt gazociągu konsorcjum „Shah Deniz”, które może korzystać z systemu przesyłowego w Bułgarii poprzez międzysieciowe połączenie z sąsiednimi krajami.

Tekst: capital.bg, tłum. i red. S.F.

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE