Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Podsumowanie sezonu turystycznego nad Morzem Czarnym

Bułgaria: Podsumowanie sezonu turystycznego nad Morzem Czarnym

Tegoroczny letni sezon turystyczny na bułgarskim wybrzeżu był dość trudny, jednak przyniósł dobre rezultaty, oświadczył zastępca przewodniczącego Bułgarskiej Izby Turystyki Stojan Marinow. Podkreślił on też „powrót do pomyślnego, 2008 roku” – wzrosła liczba rezerwacji noclegów oraz zarobki hotelarzy, choć z mniejszym tempem ze względu na częste promocje mające na celu przyciągnięcie większej liczby turystów. Prognozy na nadchodzący sezon są optymistyczne, większość hotelarzy już podpisała umowy z biurami turystycznymi na przyszły rok.

Z powodu lipcowego zamachu na lotnisku w Burgas, Bułgaria straciła kilka tysięcy izraelskich turystów, jednakże specjaliści uważają, że ich liczba ponownie wzrośnie w następnym sezonie.

Natomiast seria bankructw rosyjskich biur turystycznych, organizujących wycieczki do Bułgarii, zaszkodziły bardziej ich renomie aniżeli bułgarskiej turystyce, uważa Marinow. Mimo to nie da się ukryć, że upadek turoperatorów generuje również straty dla bułgarskich hotelarzy oraz biur podróży. Według ostatnich danych straty wynoszą 3 mln EUR.

Ceny noclegów w kurortach spadły drastycznie poza szczytem sezonu. Obecnie, w Nessebyrze można znaleźć pokój dwuosobowy już za 50 BGN (105 PLN). W Słonecznym Brzegu natomiast pakiet all inclusive dla rodziny z dzieckiem w czterogwiazdkowym hotelu kosztuje 120 BGN (253 PLN), przy 250 BGN (527 PLN) w szczycie sezonu, w trzygwiazdkowym hotelu ceny są niższe o 105 BGN (221 PLN) – ze 195 BGN (411 PLN) obniżone na 90 BGN (190 PLN). W Pomorie nocleg ze śniadaniem, kolacją i SPA kosztuje 56 BGN (118,16 PLN), czyli o połowę mniej niż w sierpniu. W mniejszych kurortach, jak na przykład Kiten, Primorsko czy Czernomorec średnia cena noclegów wynosi 10 BGN/os. (21 PLN/os.).

 

Źródło: news.expert.bg, btvnews.bg

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE