Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Bułgaria: Pomoc dla poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi

Bułgaria: Pomoc dla poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi

W wyniku silnego trzęsienia ziemi, które nawiedziło Bułgarię w maju wielu mieszkańców rejonów Pernika straciło domy. Około 200 Perniczan zostanie zakwaterowanych w mieszkaniach zastępczych – rozpoczęły się oględziny budynków, które zostaną im udostępnione.

– Osoby, których trzęsienie ziemi pozbawiło dachu nad głową otrzyma schronienie na okres zimy. Będą jednak musiały pokryć podstawowe opłaty za wodę i prąd. – ogłosił w wywiadzie dla Radia Błagoewgrad minister ds. Zarządzania Funduszami Unijnymi, Tomisław Donczew.

Obecnie najcięższa jest sytuacja w dawnych blokach górniczych w okręgu Pernik – ich mieszkańcami są Romowie, którzy nie są uprawnieni do odszkodowania, mimo że budynki są w stanie zagrażającym ich życiu. Komitet Pomocy Poszkodowanym w Trzęsieniu Ziemi zajmuje się aktualnie opracowaniem optymalnych kryteriów udzielania wsparcia najbardziej potrzebującym. W pierwszej kolejności schronienie otrzymają osoby, które mieszkały w legalnie wzniesionym budynku, który był ich jedyną własnością, osoby samotne, rodziny z dziećmi, niepełnosprawni.

W poniedziałek w ramach programu „Rozwój Zasobów Ludzkich” zatrudniono do pomocy w Perniku 30 osób, oczekuje się jeszcze 40 wolontariuszy z organizacji pozarządowych. Salę udostępnioną przez Donczewa odwiedziło już ok. 150 osób.

W przyszłym tygodniu rozpocznie się organizowana przez Bułgarski Czerwony Krzyż kampania dobroczynna na rzecz poszkodowanych w majowym trzęsieniu ziemi. Z zebranych środków planowane jest wzniesienie 20 nowych domów.

Źródło: news.ibox.bg, dnevnik.bg, inews.bg,

About Anna Teklińska

KOMENTARZE