Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Ponowne odroczenie Schengen
Źródło fotografii: gosouthonline.co.za
Źródło fotografii: gosouthonline.co.za

Bułgaria: Ponowne odroczenie Schengen

Jak podało Bułgarskie Radio Narodowe, ministrowie spraw wewnętrznych krajów UE nie będą omawiać w tym tygodniu kwestii przystąpienia Bułgarii i Rumunii do strefy Schengen.

Rząd bułgarski wielokrotnie wyrażał nadzieję, że podczas spotkania ministrów spraw wewnętrznych krajów UE, które odbędzie się 8 i 9 października 2015 r. zostanie przeprowadzone głosowanie w sprawie decyzji o częściowym przystąpieniu do Schengen. Jednakże ten punkt nie został uwzględniony w porządku obrad. Październikowe obrady będą się skupiać na kwestii uchodźców i kontroli granicznej.

Władze Bułgarii oczekiwały politycznej decyzji w sprawie stopniowej eliminacji granic. Rumuński premier Victor Ponta powiedział przed parlamentem, że nie zamierza utrzymywać iluzji. Spodziewa się, że rozszerzenie Schengen zostanie przedłużone nawet do 2016 roku.

– Nie ma nadziei, by pod przewodnictwem Holandii, UE głosowało za rozszerzeniem strefy Schengen, zwłaszcza, że Holendrzy zawsze podkreślali swój sprzeciw. – powiedział Victor Ponta.

Oba kraje mają nadzieję, że na kolejnym spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych państw UE, które odbędzie się w grudniu, uda się przedyskutować ich członkostwo w Schengen.

Źródło: actualno.com

Magdalena Zytka

KOMENTARZE