Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria popiera utworzenie Europejskiej Wspólnoty Energetycznej
rosen

Bułgaria popiera utworzenie Europejskiej Wspólnoty Energetycznej

- Bułgaria popiera pomysł Polski dotyczący utworzenia Europejskiej Wspólnoty Energetycznej i będzie kontynuować prace nad dywersyfikacją i łącznością infrastruktury energetycznej w Europie. – ogłosił prezydent Rosen Plewneliew dziennikarzom w Warszawie. Podkreślił również, że w najbliższych latach Bułgaria powinna zakończyć budowę połączeń gazowych, wiążących z sąsiadującymi państwami.

Wśród zagadnień, które będą omawiane na spotkaniach w Warszawie, jest temat wspólnej europejskiej polityki cenowej, która umożliwi UE negocjowanie ceny gazu jako wspólnota.

Rosen Plewneliew stwierdził kategorycznie, że pomysł Polski o utworzenia Europejskiej Wspólnoty Energetycznej spotkał się nie tylko z aprobatą ze strony bułgarskiej, ale także  innych państw europejskich.

Zapytany o rozpoczęcie projektu South Stream, Prezydent powiedział, że oczekuje od rządu działań, które udowodnią, że Bułgaria potrafi wykonać duże projekty infrastrukturalne zgodnie z przepisami europejskimi.

- Naród bułgarski ma prawo wiedzieć, na co wydawane są jego miliardy, ponieważ są to pieniądze  pożyczone: jakie są związane z tym opłaty, za jaki czas projekt będzie opłacalny, czy jest zgodny z prawem europejskim, ile będzie kosztować, czy procedura wyboru wykonawcy była przestrzegana. Są to podstawowe aspekty. – powiedział Prezydent Plewneliew.

Wyraził również swoje zaniepokojenie brakiem zaufania, które sprawia, że Bułgarii grozi zawieszenie funduszy UE.

- Tak trudno jest w sposób przyzwoity i uczciwy w Europie zrealizować jakiś duży projekt infrastruktury, dlatego rząd powinien bardzo poważnie podejść do tematu, a czasu jest niewiele. – dodał Plewneliew.

Źródło: politics.actualno.com

About Angelika Czarnopyś

KOMENTARZE