Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria poprze kandydaturę Albanii w UE – premier Borisow z wizytą w Tiranie

Bułgaria poprze kandydaturę Albanii w UE – premier Borisow z wizytą w Tiranie

W poniedziałek, 22 bm., z dwudniową wizytą do Tirany przybył premier Bułgarii, Bojko Borisow. Tematy rozmów zdominowały współpraca gospodarcza oraz proces akcesyjny Albanii do Unii Europejskiej. Premier Borisow poinformował, że Albańczycy mogą liczyć na pełne wsparcie podczas grudniowego głosowania nad przyznaniem statusu kandydata.

– Tak jak wspomogliśmy wcześniej Chorwację, tak teraz pomożemy wam. Możecie liczyć na nasz głos, wsparcie i doświadczenie – zapewniał Borisow.

W dobrym geście Albańczyków ma być głosowanie na Sofię w wyborach na Europejską Stolicę Kultury 2019.

Podczas swojego wystąpienia premier Albanii, Sali Berisha, wytknął opozycji blokowanie trzech reform, których wymaga od kandydata Unia Europejska. Dotychczas rząd nie był w stanie uzyskać potrzebnych 3/5 głosów.

W poniedziałkowy wieczór Berisha otworzył w Tiranie albańsko-bułgarskie forum ekonomiczne, na którym podjęto kwestię współpracy gospodarczej. W kontekście zacieśniania więzi pomiędzy krajami możliwe jest powstanie albańsko-bułgarskiej izby handlowej i spółek łączonych przy produkcji i imporcie win, marynowanych warzyw i konserw mięsnych. Berisha jak i Borisow mówili o wspólnej infrastrukturze drogowej i kolejowej oraz o stworzeniu lepszych połączeń między Bułgarią a Albanią.

Berisha zachwalał potencjał drzemiący w złożach mineralnych, turystyce i przemyśle energetycznym oraz dobre warunki na utworzenie i rozwój biznesu w Albanii, mówiąc, że wciąż wiele ułatwień dla przedsiębiorców jest wdrażanych.

Borisow przyznał, że Bułgarzy mogą okazać się pomocni ze swoim doświadczeniem chociażby w dziedzinie infrastruktury kolejowej. Mogą wspomóc Albanię budową elektrowni wodnych i rozwiązać problem dostaw prądu. Bułgarię interesuje albański asfalt i to w ilościach nieograniczonych, jak przekonywał Borisow.

Na zaproszenie Berishy bułgarska delegacja przybyła do Tirany samolotem wojskowym. Oprócz Borisowa Albanię odwiedzili minister rozwoju regionalnego Liljana Pawlowa, minister kultury Veżdim Raszidow, minister gospodarki Delian Dobrew, a także prezydent Sofii Jordanka Fandukowa.

Przy okazji doszło do spotkania prezydentów stolic obu krajów, gdzie Lulzim Basha i Fandukowa podpisali porozumienie o współpracy. Tirana będzie miała okazję skorzystać z sofijskich doświadczeń, np. w budowie linii tramwajowej, a w przyszłości również i metra. Prezydent Sofii zaprosiła Bashę do rewizyty.

 

Źródło: Top Channel, MAPO 12, Panorama, Scan TV, 2, Darik News, Dnes, Blitz, Monitor

 

About Piotr Zawodniak

KOMENTARZE