Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Bułgaria: Powstanie 8 nowych przejść granicznych
11

Bułgaria: Powstanie 8 nowych przejść granicznych

- Do 2017 r. zostanie otwartych 8 nowych punktów granicznych, przewiduje strategia zintegrowanego zarządzania granicami w ciągu najbliższych 3-ech lat. – poinformował wicepremier Cwetlin Jowczew.

Wszystkie nowe przejścia graniczne będą przeznaczone jedynie dla pojazdów. Dwa z nich powstaną na granicy z Serbią, trzy z Macedonią, dwa z Rumunią i jeden z Grecją.

Obecnie, istniejące przejścia graniczne są przeciążone z powodu rosnącego przepływu pasażerów. Tyko w 2013 roku z przejść granicznych skorzystało ponad 9,4mln ludzi, z czego 7,3 mln pochodziło z krajów spoza UE.

Najbardziej przeciążone są przejścia lądowe graniczące z Turcją, jednak w najbliższej przyszłości nie planuje się utworzenia nowych punktów. Związane jest to z ryzykiem masowego napływu uchodźców z terenów Bliskiego Wschodu i Afryki, gdzie obecnie trwają konflikty oraz ze wzrostem liczby prób przekroczeń granicy z fałszywymi dokumentami.

Tajni funkcjonariusze straży granicznej – bez mundurów i w nieoznakowanych samochodach będą patrolować 30-sto kilometrowy obszar wzdłuż granicy z krajami spoza UE – Turcją, Serbią i Macedonią. Będą oni poszukiwać cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę. Dodatkowe środki ostrożności związane są z oczekiwanym wejściem Bułgarii do strefy Schengen.

Źródło: actualno.com

About Angelika Czarnopyś

KOMENTARZE