Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Powstanie centrum dla niepełnoletnich uchodźców
źródło-actualno.com

Bułgaria: Powstanie centrum dla niepełnoletnich uchodźców

W miejscowości Bania w Bułgarii powstanie centrum dla niepełnoletnich uchodźców, którzy przekroczyli bułgarską granicę bez rodziców lub krewnych, informuje telewizja BTV. Do grudnia 2013 roku w Bułgarii bez swych prawnych opiekunów przebywało 170 uchodźców poniżej osiemnastego roku życia. W celu weryfikacji ich danych osobowych przygotowany został specjalny elektroniczny system ewidencji.

- Dzięki programowi europejskiemu w miejscowości Bania w ciągu kilku miesięcy powstaną domy przeznaczone dla matek z dziećmi, a agencja ds. Uchodźców zatrudni dodatkowo 110 osób, które będą sprawowały opiekę nad dziećmi w ośrodkach dla uchodźców w kraju – powiedział przewodniczący Państwowej Agencji ds. Uchodźców, Nikołaj Chirpanlijew.

Według bułgarskich władz, dzieci które przekroczyły granicę bez swoich opiekunów w większości zmierzają do innych krajów europejskich, w których przebywają ich krewni lub przyjaciele rodzin. Młodzi uchodźcy to najczęściej ofiary przemocy lub konfliktów zbrojnych, którzy w Bułgarii oczekują głównie unormowania statusu uchodźcy i związanych z tym procedur, których wypełnienie zajmuje wiele czasu, a w efekcie może stanowić niebezpieczeństwo. Przedstawiciele organizacji pozarządowych twierdzą, że państwo powinno opracować szczegółowe zasady opieki dotyczącej młodych uchodźców.

- Jest wiele dzieci chorych, które nie mają leków, dzieci z cukrzycą które od trzech dni nie przyjmowały insuliny. Spora grupa dzieci cierpi na zapalenie oskrzeli, zapalenie ucha środkowego czy przeziębienia. – informuje jeden z wolontariuszy.

W 2013 roku do Bułgarii przybyło 2135 niepełnoletnich uchodźców w tym 1609 pochodzenia syryjskiego.

 

Źródło: dnevnik.bg

About Szczepan Czarnecki

KOMENTARZE