Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Bułgaria: Pożar na Witoszy

Bułgaria: Pożar na Witoszy

Od niedzieli trwa gaszenie pożaru lasu na terenie masywu górskiego Witosza na obrzeżach Sofii. Ogień pojawił się początkowo w obrębie rezerwatu Bistriszko Braniszte, obecnie płomienie zajęły już powierzchnię około 5-ciu hektarów. Akcja była kontynuowana całą noc, włączyły się do niej służby militarne, policja oraz ochotnicy – łącznie 350 osób zaangażowało się w tę operację. Setki ton wody zostały zrzucone z wojskowych helikopterów.

Pożar został już niemal całkowicie opanowany w poniedziałek około południa, jednak zmiana kierunku wiatru doprowadziła do nagłego pogorszenia sytuacji – teren, który w tej chwili płonie jest wyjątkowo stromy i niedostępny. W pobliżu powstaje system pomp, który ma doprowadzić wodę z rzeki – budują ją ochotnicy wyposażeni w maski oraz łopaty; części do tej konstrukcji przywieziono na koniach i osłach.

Na szczęście, nie jest zagrożony Park Narodowy Witosza, który dla Sofijczyków stanowi symbol miasta i jest popularnym miejscem rekreacyjnym, a obszary lasu zajęte przez ogień obrośnięte są głównie przez wyschnięte drzewa. Pożar nie stanowi także niebezpieczeństwa dla mieszkańców okolicznych osiedli – Bistrica i Żeleznica.

Komendant Stołecznej Straży Pożarnej, Ognian Metodiew określa przyczynę pożaru jako niewłaściwe obchodzenie się z ogniem; na jednoznaczne rozstrzygnięcie jest natomiast za wcześnie. Według ekspertów pożar może potrwać jeszcze kilka dni.

Tekst: btvnews.bg ; zdjęcie: mod.bg.

About Anna Teklińska

KOMENTARZE