Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria pracuje nad zwiększeniem bezpieczeństwa turystów

Bułgaria pracuje nad zwiększeniem bezpieczeństwa turystów

Oszustwa w kantorach, nieuczciwi taksówkarze, nadużycia w obiektach handlowych oraz sprzedaż alkoholu bez akcyzy to problemy najbardziej zniechęcające zagranicznych turystów do odwiedzania Bułgarii. Takie wnioski wyciągnięte zostały na spotkaniu przedstawicieli instytucji kontrolujących turystykę z kierownictwem Ministerstwa Gospodarki, Energetyki i Turystyki we wtorek 15 maja.

Aby w razie wystąpienia problemów umożliwić wypoczywającym gościom szybką interwencję, poświęcony turystyce portal www.bulgariatravel.org, ma w najbliższej przyszłości umieścić numery infolinii wszystkich organów kontrolujących bułgarskie kurorty. Na stronie będą także ogłaszane i aktualizowane listy obiektów, które naruszając przepisy, psują wizerunek Bułgarii.

Jako najpoważniejszy problem branży turystycznej, wskazano na wtorkowym zebraniu sprzedaż alkoholu pochodzącego z niewiadomego źródła – praktykę powszechną nawet w pięciogwiazdkowych hotelach.

– W tym przypadku, pomijając oczywisty fakt, że niepłacenie akcyzy uszczupla dochody Skarbu Państwa, priorytetem jest ochrona zdrowia naszych gości. Nie możemy dopuścić do tego, żeby ktoś poważnie ucierpiał wskutek spożycia niepewnych trunków – mówi minister ekonomii Delian Dobrew, informując równocześnie o planowanej rozmowie z przedstawicielami Ministerstwa Finansów, w celu podwyższenia grzywny za sprzedaż i rozprzestrzenianie nielegalnego alkoholu.

W walce z oszustwami, jakich dopuszczają się liczne kantory ma pomóc rozpowszechnienie w kraju sieci automatów wymiany walut.

Z całego kraju napływają sygnały o naruszeniach, jakich dopuszczają się taksówkarze. Według ministra Dobrewa konieczne jest skłonienie firm produkujących taksometry do bardziej restrykcyjnego przestrzegania obowiązujących przedziałów cenowych, ponieważ nieuczciwe firmy niszczą dobry turystyczny wizerunek kraju.

Bułgarska agencja ds. bezpieczeństwa żywności (BABH) prowadzi dyżury pod nr 070012299. W zeszłym roku skontrolowano 10 tys. obiektów, 70 z nich otrzymało decyzję o zamknięciu.

Według przedstawiciela komisji ochrony konsumentów Weselina Złatewa tradycyjnie najwięcej wykroczeń obserwuje się w południowej części wybrzeża czarnomorskiego. Aby zapewnić gościom spokojny wypoczynek, patrol nad najważniejszymi kurortami ma objąć w sezonie letnim dodatkowo 500 policjantów.

Źródło: dnevnik.bg, btvnews.bg

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE