Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Prawie 10-krotny wzrost aktywności na bułgarskim rynku nieruchomości

Bułgaria: Prawie 10-krotny wzrost aktywności na bułgarskim rynku nieruchomości

Na rynku inwestycyjnym w Bułgarii w 2011 r. odnotowano 950-procentowy wzrost aktywności w stosunku do roku 2010, wskazują wyniki badań przeprowadzonych przez międzynarodową agencję Cushman & Wakefield, prezentowanych przez firmę Forton International.

- O ile w roku 2010 inwestycje w Bułgarii nie osiągnęły 20 mln EUR, w roku następnym do kraju napłynęło 198 mln EUR, gwałtownie podnosząc poziom aktywności inwestycyjnej. – komentuje menedżer firmy Forton, Michaela Łaszowa.

Analiza przeprowadzona przez specjalistów wskazuje, iż poziom dochodów na tym polu pozostaje w Bułgarii bez znaczących zmian. Wynosi 9,5% w przypadku powierzchni biurowych, 9% dla placów targowych i 12 % dla lokali przemysłowych.

W Europie Środkowo-Wschodniej skala inwestycji na rynku nieruchomości komercyjnych w 2011 to 19 mld USD, czyli 76% więcej w stosunku do roku poprzedniego i 68% wobec całego okresu, który był dla rynku sprzyjający. Rentowność spadła o 0,4% i była o 0,48% wyższa niż w momencie szczytowym. W ubiegłym roku ceny najmu wzrosły o 6,5%, nadal jednak pozostały o 20,5% niższe od cen podczas hossy.

Koniec tego roku będzie dla rynku inwestycyjnego mocnym finiszem, na co wskazuje analiza Cushman & Wakefield. Firma spodziewa się utrzymania wysokiej aktywności przez cały rok i przewiduje 20-stoprocentowy wzrost w drugim półroczu 2012 r. Taka tendencja będzie wywołana wzmożonym popytem oraz sprzedażą kredytów bankowych i rekapitalizacjami.

Czołowe pozycje na rynku inwestycyjnym należą do Londynu oraz Nowego Jorku, który według prognoz znów będzie liderem inwestycyjnym. W Europie inwestorzy, którzy podejmują niewielkie ryzyko, staną przed szerszym wyborem rynków niż dotychczas, gdy koncentrowano się wyłącznie na Niemczech i krajach skandynawskich przy inwestycjach handlowych. Dla tych, którzy oczekują wysokich zwrotów, obecnie najbardziej obiecujący jest rynek rosyjski i turecki.

Źródło: imoti.net, monitor.bg

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE