Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Premier podał rząd do dymisji

Bułgaria: Premier podał rząd do dymisji

btvnews.bg

Premier Bojko Borisow ogłosił w środę w parlamencie dymisję rządu, wzywał również do samorozwiązania parlamentu i przyspieszenia wyborów. Stanowisko Borisowa jest konsekwencją odbywających się od dwóch tygodni w całym kraju protestów przeciw podwyżkom cen prądu, które przerodziły się w gwałtowne demonstracje antyrządowe.

Decyzja jest zaskoczeniem zarówno dla opinii publicznej, jak i samych posłów oraz części ministrów. Niecałą dobę wcześniej, na konferencji prasowej w Radzie Ministrów Borisow ogłosił, że nie zamierza ustępować ze sceny politycznej. Przemówienie premiera w parlamencie miało dotyczyć kandydatury nowego ministra finansów. Z drugiej strony gabinet centroprawicowej partii GERB (Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii) na czele z barwną postacią Borisowa jeszcze pół roku temu uzyskiwał największe poparcie w sondażach. Atmosfera ostatnich dni skłoniła jednak do podjęcia decyzji o ustąpieniu – sytuacja stała się szczególnie napięta, gdy doniesiono o dwóch przypadkach samopodpalenia pośród protestujących, jeden ze skutkiem śmiertelnym.

– Wczoraj zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, żeby odpowiedzieć na postulaty protestujących. Od dziś rząd nie może uczynić już nic więcej. Nie chciałbym, żebyśmy ponosili odpowiedzialność za zobowiązania Partii Praw i Swobód, 1,5 mln wydanych na Belene,  nie chcę też widzieć krwi na ulicach. Każda kropla krwi to nasza hańba. Nie mogę patrzeć na parlament otoczony barierkami. Ani władza nie jest moim celem, ani korzyści z władzy moim udziałem, jeżeli muszę bronić się przed ludźmi. Państwo potrzebuje zmian, żeby okazać zaufanie, ludzie muszą teraz określić, jak rządzić.  – oświadczył szef rządu.

Rząd Borisowa upada 4 miesiące przed wygaśnięciem kadencji wobec kontrowersyjnych wydarzeń w kraju. Będzie funkcjonował do czasu powołania nowego gabinetu.

Źródło: btvnews.bg, bnt.bg.

About Anna Teklińska

KOMENTARZE