Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Prezydent wzywa do zaprzestania działań nad projektem Gazociągu Południowego
ureport.bg

Bułgaria: Prezydent wzywa do zaprzestania działań nad projektem Gazociągu Południowego

Biuro prasowe prezydenta Bułgarii, Rosena Plewneliewa, podało, że jest on zdumiony i oburzony kontynuacją działań nad projektem Gazociągu Południowego. Jest to reakcja na wtorkową publikację Bułgarskiego Holdingu Energetycznego o planowanej pożyczce od Gazpromu, wbrew publicznym zapewnieniom premiera Płamena Oreszarskiego o przerwaniu rozmów na temat projektu.

Prezydent przypomniał, że według zapewnień Komisji Europejskiej z 2 lipca br., postępowanie wobec Bułgarii z powodu naruszenia zasad konkurencji na wewnętrznym rynku europejskim jest w trakcie przygotowań. Nieprzestrzeganie unijnego prawa może doprowadzić do nałożenia na Bułgarię znaczących kar finansowych, których skutki dotkną wszystkich Bułgarów. Plewneliew wezwał do wstrzymania wszelkich działań związanych z realizacją projektu budowy Gazociągu Południowego, do czasu dostosowania go do przepisów obowiązujących w UE. Prezydent podkreślił także swoje wsparcie dla tego projektu, ale pod warunkiem, że będzie ono respektowało prawo wspólnotowe.

Podczas wtorkowego posiedzenia zarządu BHE miały zostać zatwierdzone 2 kluczowe dokumenty umożliwiające holdingowi zaciągnięcie od Gazpromu pożyczki w wysokości 620 mln EUR na budowę bułgarskiego odcinka gazociągu. Udział Bulgarii w budowie Gazociągu Południowego stanowi 15% całej inwestycji. Według początkowych założeń, BHE miał ponieść koszt ok. 3,5 mld euro, jednak już teraz kwota ta sięgnęła 3,8 mld euro. Pożyczka od Gazpromu ma pokryć część różnicy, ale BHE musi ze swej strony wyłożyć brakujące 68 mln EUR. Posiedzenie nie zakończyło się podjęciem ostatecznej decyzji, ale niewykluczone, że zaciągnięcie pożyczki stanie się możliwe w najbliższych dniach. Tym samym znacząco zmniejszą się szanse na wstrzymanie budowy Gazociągu Południowego.

Źródło: dnevik.bg, dnevnik.bg, capital.bg.

About Alicja Dytkowska

KOMENTARZE