Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Prezydent zawetował zmiany w Ustawie o lasach

Bułgaria: Prezydent zawetował zmiany w Ustawie o lasach

Prezydent Rosen Plewneliew zawetował zamiany w Ustawie o lasach, które w ostatnich dniach wywołały w Bułgarii szereg protestów społeczeństwa oraz ekologów. Swoją decyzję prezydent motywuje tym, że rozwój sportów zimowych oraz turystyka nie powinny negatywnie wpływać na otaczające środowisko. Plewneliew usprawiedliwia również reakcję obywateli przeciwko zmianom, które zostały wprowadzone bez uprzedniej z nimi debaty.

Decyzja prezydenta ucieszyła protestujących, którzy mieli się zebrać dziś wieczorem przy moście „Orłow Most”. Po opublikowaniu w bułgarskiej prasie informacji o decyzji prezydenta, na jednym z portali internetowych ukazała się informacja o zmianie charakteru spotkania – aby skandować słowo „Dziękuję”.

Nie brakuje też niezadowolonych z decyzji prezydenta, a mianowicie gminy, inwestorzy i właściciele kurortów narciarskich. Mieszkańcy Bansko oraz Razłogu zapowiedzieli, że zbiorą się na kontr-protest pod hasłem „Zatrzymamy ekologiczny haracz”, zaś Krajowe Stowarzyszenie Gmin w Bułgarii opowiedziało się za wprowadzeniem zmian w Ustawie.

Zmiany, które rząd wprowadził 13 czerwca w Ustawie o lasach miały przede wszystkim pobudzić rozwój regionów, turystyki i sportu. Z drugiej jednak strony Ustawa wywołała podejrzenie niezgodności z Konstytucją i prawem obywateli oraz z prawem europejskim.

W piątek premier Bojko Borisow spotkał się z ekologami, którzy przede wszystkim protestowali przeciwko zmianom w tekście, czyli tzw. poprawce „Witosza Ski”. Poprawka w Ustawie, której zażądała firma „Witosza Ski” przewiduje, że budowa tras narciarskich, wyciągów oraz towarzyszącej im infrastruktury będzie możliwa nie poprzez zmianę przeznaczenia gruntu, po którym miałyby przebiegać, a za zgodą na budowę. Podczas ostatniej zimy „Witosza Ski”, która jest właścicielem większości wyciągów narciarskich w pobliżu Sofii zapowiedziała, że wstrzyma pracę wszystkich wyciągów do czasu zatwierdzenia zmian w ustawie.

Minister rolnictwa Mirosław Najdenow przyznał, że jedynym celem, który niosły zmiany w ustawie było to, aby inwestorzy zaoszczędzili na opłatach za zmianę przeznaczenia terenów. Według partii GERB, w taki sposób mogłyby wzrosnąć inwestycje w małych zaludnionych miejscach. Z drugiej strony „Witosza Ski” zajmuje państwowe terytorium w Rezerwacie Przyrody „Witosza”. Najdenow podkreślił, że państwo nie może sprzedawać swoich terenów prywatnej firmie, aby ta mogła rozpocząć jakąkolwiek budowę. Petar Petrow z firmy „Witosza Ski” podkreślił w wywiadzie dla g. „Dnevnik”, że brak możliwości rozbudowy na obszarze państwowym stanowiło główny element sporu.

 

Źródło: dnevnik.bg, capital.bg, facebook.com

About Małgorzata Marczak

Pracuje jako asystent w Zakładzie Językoznawstwa Słowiańskiego IFS UMCS w Lublinie. Ukończyła Slawistykę (magister 2011) i Kulturoznawstwo (licencjat 2007) na UMCS. Zakochana w Bałkanach a przede wszystkim w Bułgarii, jej kulturze i folklorze. Zainteresowania naukowe: gramatyka i leksykologia współczesnego języka bułgarskiego oraz metodyka nauczania języka obcego.
KOMENTARZE