Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Próba zamachu na szefa Partii Praw i Swobód, Ahmeda Dogana

Bułgaria: Próba zamachu na szefa Partii Praw i Swobód, Ahmeda Dogana

new.sliven.net

Założyciel Partii Praw i Swobód reprezentującej mniejszość turecką w Bułgarii, Ahmed Dogan został zaatakowany podczas sobotniej konferencji partii. W trakcie przemówienia, w którym miał zrezygnować z pełnionej funkcji przywódcy partii i przekazać stanowisko Ljutwi Mestanowi, na scenę wdarł się uzbrojony mężczyzna i przyłożył mu pistolet gazowy do skroni. Napastnik pociągnął za spust, lecz pistolet się zaciął i nie wystrzelił.

Po krótkiej szarpaninie, ochroniarzom udało się go obezwładnić, ze stłuczeniami i siniakami został odwieziony do szpitala, Ahmed Dogan zaś nie ucierpiał w wyniku tego incydentu i w dalszej części konferencji kontynuował zwoje przemówienie w sprawie dymisji.

Napastnikiem był Oktaj Enimechmedow – 25-letni absolwent Uniwersytetu Architektury, Inżynierii Lądowej i Geodezji w Sofii, notowany już sześciokrotnie za wandalizm, kradzież oraz posiadanie narkotyków. Był bokserem w burgaskim klubie Pobeda-Czernomorec. Na konferencję nie został wydelegowany z okręgu Burgas, prawdopodobnie był obecny jedynie jako gość.

Aktualnie znajduje się pod nadzorem lekarza z Akademii Wojskowej, odpowie na zarzuty usiłowania zabójstwa. W jego domu znaleziono list pożegnalny do matki dowodzący, że próba zamachu była manifestacją, że Dogan nie jest nietykalny.

- Według ostatecznego wniosku ekspertów z Instytutu Psychologii przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, którzy pracowali nad tą sprawą aż do późna w nocy, Enimechmedow chciał jedynie zastraszyć byłego lidera partii. – oświadczył przewodniczący instytutu, Nedełczo Stojczew podczas zorganizowanej w niedzielę nadzwyczajnej konferencji prasowej.

Przedstawiciele głównych partii politycznych i prezydent Rosen Plewneliew skomentowali próbę zamachu jako akt niedopuszczalny w państwie demokratycznym.

Źródło: bnt.bg, mediapool.bg.

About Anna Teklińska

KOMENTARZE