Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Producenci rolni otrzymają subsydia bez zapowiedzianego opóźnienia

Bułgaria: Producenci rolni otrzymają subsydia bez zapowiedzianego opóźnienia

subsydia-bgonair.bg

Wczoraj (14 lutego) odbyło się spotkanie producentów rolnych z premierem Bojko Borisowem w sprawie zapowiadanego opóźnienia wypłaty subsydiów. Uczestniczyli w nim przedstawiciele Bułgarskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych,  Stowarzyszenia Producentów Rolnych oraz Krajowego Związku Spółdzielni Rolniczych w Bułgarii.

Pod koniec stycznia minister rolnictwa Mirosław Najdenow przyznał, że w skarbie państwa brakuje koniecznych środków na wypłatę należnych rolnikom sum. Zgodnie z procedurą, kwota wynosząca około 1 mld BGN (2,14 mld PLN) powinna zostać najpierw wypłacona z budżetu państwa, aby następnie w ciągu 45 dni można było ubiegać się o jej zwrot ze środków Unii Europejskiej.

Według pierwszych prognoz, obiecane na początek roku pieniądze miały zostać wypłacone dopiero w połowie marca lub kwietnia. Producenci rolni zagrozili jednak protestem, twierdząc że subwencje potrzebne są im natychmiast, ze względu na konieczną ochronę zbiorów.

Na skutek przeprowadzonych wczoraj rozmów, Ministerstwo Rolnictwa zapowiedziało wypłatę subsydiów dla producentów ziarna już w przyszłym tygodniu. Dotacje zostaną przyznane rolnikom odpowiednio do powierzchni gospodarstwa. Spodziewać się ich można już w najbliższy wtorek lub najpóźniej w środę.

Na obecnym etapie nie wiadomo skąd zostaną pozyskane środki na wypłatę subsydiów.

 

Źródło: investor.bg, 24chasa.bg, bnews.bg

 

About Marta Sajdek

KOMENTARZE