Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Protest mieszkańców Kazanłyku przeciw utworzeniu centrum dla uchodźców
źródło-dnevnik.bg

Bułgaria: Protest mieszkańców Kazanłyku przeciw utworzeniu centrum dla uchodźców

Prawie 200 mieszkańców Kazanłyku z burmistrz Galiną Stojanową i przewodniczącym Rady Miasta Nikołajem Złatanowem na czele, zablokowało przełęcz Szipka na około godzinę, podaje „Darik News”.

Blokada była spowodowana informacją, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowuje się do stworzenia centrum dla uchodźców w miejscowej szkole policyjnej. O zamiarach Ministerstwa uprzedzili w środę posłowie partii Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii (GERB). W piątek minister Cwetlin Jowczew zapewnił natomiast, że uchodźcy nie osiedlą się w Kazanłyku, co najwyżej może tam powstać zamknięte centrum dla emigrantów.

Protestujący zapowiedzieli, że nie wpuszczą uchodźców do miasta, grożąc, iż w mieście jest więcej broni niż w całej bułgarskiej armii.

Burmistrz miasta Galina Stojanowa poinformowała, że już przed tygodniem wysłała oficjalne pismo w tej sprawie do różnych instytucji, ale do tej pory nie otrzymała odpowiedzi. Wśród protestujących był również były szef Policji Rejonowej w Starej Zagorze Aleksi Aleksiew, który podkreślił, że już na początku roku podjęto próbę osiedlenia w regionie około 100 irackich obywateli.

Demonstranci rozpoczęli zbieranie podpisów w sprawie referendum dotyczącego przeznaczenia szkoły w Kazanłyku. Zagrozili, że w poniedziałek najpierw będą protestować przed Urzędem Miasta, a potem będą śledzić nadzwyczajne posiedzenie zebrania ministrów w sprawie uchodźców, będąc w gotowości do kolejnej blokady.

 

Źródło: dnevnik.bg

About Ilona Oleszkowicz

KOMENTARZE