Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Protest przeciw zakazowi palenia

Bułgaria: Protest przeciw zakazowi palenia

Dziś w centrum Sofii spotkało się kilkaset osób, aby zaprotestować przeciw wprowadzeniu całkowitego zakazu palenia w zamkniętych miejscach publicznych, mającemu obowiązywać od 1 czerwca br. Organizatorem protestu było Bułgarskie Stowarzyszenie Restauratorów i Hotelarzy.

Prezes stowarzyszenia, Błagoj Ragin przewiduje, że w ciągu roku obroty restauracji spadną o ok. 300 mln BGN (650,58 mln PLN), a 20% restauracji, kasyn oraz dyskotek zostanie zamkniętych do marca 2013 roku. Jego zdaniem wprowadzenie zakazu palenia tytoniu należy przesunąć o kilka lat, dopóki nie poprawi się sytuacja gospodarcza.

– Jestem osobą niepalącą i jeśli to by zależało ode mnie, całkowicie zabroniłbym produkcji i sprzedaży tytoniu, jednak całkowicie zatrzymałoby to gospodarkę – oświadczył Ragin.

Osoby, które stracą pracę, będą mogły skorzystać z programu rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, realizowanym w Kazachstanie. Wartość projektu wynosi 2 mld EUR. Z Kazachstanu napływają już wnioski i zapytania o bułgarski „Know how”. Stowarzyszenie jednak ma wątpliwości, w jaki sposób udział w projekcie bułgarskich pracowników miałby przyczynić się do rozwoju gospodarki Bułgarii.

 

Źródło: dnes.bg, offnews.offroad-bulgaria.com

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE