Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Protesty, pochody i manifestacje w całym kraju
pressadaily.bg

Bułgaria: Protesty, pochody i manifestacje w całym kraju

Niedziela w Bułgarii upłynęła pod znakiem akcji protestacyjnych – w miejscowości Telisz odbył się marsz przeciw kwaterowaniu uchodźców, w Sofii na ulice wyszli walczący z ksenofobią oraz rolnicy w obronie rodzimych ziem, w Warnie odbył się protest przeciw wejściu w życie ustawy o zawieraniu i legalizacji „zakulisowych” umów i porozumień.

Ponad 150 mieszkańców Telisz przeszło dzisiejszego ranka trasą Sofia–Ruse w pokojowym proteście w związku z planowanym kwaterowaniem syryjskich uchodźców w byłej bazie wojskowej na terenie wsi. Przed tygodniem wystosowali pismo do rządu w tej sprawie – pomimo obietnic ministra Cwetlina Jowczewa, nie otrzymali żadnej odpowiedzi. Burmistrz Telisz, Neli Dakowa oświadczyła, że mieszkańcy będą czekać na odpowiedź do 20 listopada, po czym zdecydują o swoim dalszym postępowaniu.

W Sofii zorganizowano pochód przeciw ksenofobii – ponad 200 osób zebrało się pod gmachem sądu protestując przeciw nienawiści rasowej i dyskryminacji w społeczeństwie. Uczestnicy nieśli transparenty z napisami: „Faszyzm zabija, władza to ukrywa”, „Faszyzm to nie pogląd, a przestępstwo!”, skandowano hasła: „Nie chcemy nienawiści, chcemy my miłości!”,  „Naszą ojczyzną jest ziemia”.

Około 50 osób wzięło udział w marszu zorganizowanym na bulwarze Christo Botewa i Aleksandra Stambolijskiego w ramach akcji „Dla bułgarskiej ziemi” – postulowali o ochronę rodzimych ziem uprawnych i gwarancję zakazu sprzedaży gruntów obcokrajowcom.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Studenta odbył się również performance pod budynkiem parlamentu, w którym studenci upamiętnili rocznicę wtargnięcia nazistów do Uniwersytetu w Pradze oraz wjazdu czołgów na Politechnikę w Atenach. Ubrani w koszulki z czerwonymi plamami leżeli na ulicy, tańczyli „horo śmierci”.

Źródło: vseti.bg.

About Ilona Oleszkowicz

KOMENTARZE