Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Protesty policjantów

Bułgaria: Protesty policjantów

Federacja Związków Zawodowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (SFSMWR) zapowiedziała protesty policjantów, które zaplanowano na 23 i 24 września br. Swoje poparcie dla inicjatywy ogłosił już Związek Zawodowy Pracowników Więziennictwa w Bułgarii.

Mundurowi domagają się podwyżki płac o 25% oraz zmiany przepisów regulujących ich pracę – ograniczenie nadgodzin oraz ustawowa zgoda na dodatkową pracę zarobkową w wolnym czasie. Minister finansów Simeon Djankow oświadczył, że nie może spełnić ich żądań. W ramach kompromisu miał zaproponować likwidację części przywilejów na rzecz wzrostu płac. Gazeta Duma podaje jednak, iż minister kategorycznie odmówił podwyżek ze względu na obiecany wzrost wynagrodzeń dla nauczycieli (do 310 BGN – 647,9 PLN), co wystarczająco nadwyręży budżet państwa i uniemożliwi kolejne wydatki.

Jako powód protestu funkcjonariusze podają przede wszystkim lekceważenie problemu i brak chęci do rozpatrzenia ze strony MSW jakichkolwiek możliwości spełnienia warunków Federacji. Żądania funkcjonariuszy zostały przedstawione w oficjalnym wniosku w dniu 27 lipca br., jednak w ciągu 1,5 miesiąca odbyło się tylko jedno spotkanie, na którym omówiono wyłącznie kwestie techniczne negocjacji.

 

Źródło: dnes.bg, duma.bg

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE