Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Protesty Romów
livenews.bg

Bułgaria: Protesty Romów

We wtorek w Sofii, na znak solidarności z Romami ze Starej Zagory, sofijscy Romowie zablokowali przejazd kolejowy w dzielnicy Fakulteta. Wskutek blokady 3 pociągi pasażerskie (Sofia–Pernik, Pernik–Sofia; Kjustendił–Sofia) musiały wstrzymać jazdę i pozostać na stacjach do czasu zakończenia strajku. Akcja może potrwać nawet do końca tygodnia.

Strajkujący zadeklarowali, że pozostaną na przejeździe kolejowym do momentu spełnienia ich żądań. Domagają się, aby na miejsce protestu przybyli prezydent, wiceprezydent, burmistrz i zastępca burmistrza Sofii. Romowie żądali utworzenia okrągłego stołu oraz umożliwienia im pozostania w swoich dotychczasowych domach i zapewnienia w nich dostępu do wody. Jak sami mówią, są gotowi płacić wszystkie należne podatki i opłaty. Dodają, że chcą integracji z pozostałą częścią społeczeństwa, dostępu do edukacji, pracy i zmian prawnych.

Protestujący obawiają się, że podzielą los Romów ze Starej Zagory. Od kilkunastu dni Stara Zagora zmaga się bowiem z problemem likwidacji domów, nielegalnie zbudowanych przez tamtejszych Romów w dzielnicy Łozenec. W miejscu nielegalnego romskiego osiedla mają powstać nowe lokalne mieszkalne oraz park. Do wyburzenia zakwalifikowano ok. 350 budynków, a 55 z nich już zrównano z ziemią. Akcji towarzyszyły burzliwe protesty mieszkańców. Na miejscu obecna była policja i żandarmeria wojskowa. Funkcjonariusze wynosili z domów rzeczy osobiste mieszkańców, którzy nie chcieli dobrowolnie opuścić miejsca zamieszkania. Romowie uformowali barykady, które miały zabezpieczyć ich domy, ale obecność ponad 100 mundurowych umożliwiła wykonanie prac rozbiórkowych. W wyniku starć z potestującymi, którzy rzucali w kierunku funkcjonariuszy m.in. kamieniami, lekko rannych zostało 2 policjantów i 1 żandarm.

Burmistrz Starej Zagory zapewniał, że trwają rozmowy z mieszkańcami, których domy zostały przeznaczone do rozbiórki.

– Nie mogą pozostać w tym miejscu. Zrozumieli to i chcą przejść zgodną z prawem procedurę, a teraz zadaniem władz lokalnych jest wskazanie im w jaki sposób mogą to zrobić. – powiedział Żiwko Todorow. Burmistrz dodał również, że miasto zapewnia lokale socjalne, ale dotychczas nie wpłynął w tej sprawie żaden wniosek.

Romowie usiłowali udowodnić swoje prawo do mieszkania w dotychczasowych domach za pomocą dokumentów tożsamości. Według nich są zgodnie z prawem zameldowani w nielegalnie postawionych domach. Winą o taką sytuację Romowie obarczają lokalne władze, które przez ostatnich 15 lat miały ich mamić obietnicą zalegalizowania postawionych przez nich domów w zamian za głosy w wyborach.

Źródło: tv7.bg, dnevnik.bg, dnevnik.bg, dnevnik.bg.

About Alicja Dytkowska

KOMENTARZE