Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria przeznacza na rozwój 0,5% środków pochodzących z PKB

Bułgaria przeznacza na rozwój 0,5% środków pochodzących z PKB

Według najnowszych informacji, Bułgaria przeznacza na innowacje jedynie 0,5% środków pochodzących z PKB. Minister Gospodarki, Energetyki i Turystyki, Deljan Dobrew poinformował, że odsetek ten w najbliższym czasie ma się zwiększyć nawet do 2 – 3%.

W kolejnym okresie programowym na lata 2014 – 2020 środki przeznaczane na rozwój prawdopodobnie zostaną podwojone, ponieważ jest to jeden z głównych celów Programu Operacyjnego „Konkurencyjność”, z którego największa część funduszy zwykle przeznaczana jest właśnie na innowacje. Pozostałe priorytety to efektywna energetyka, orientacja na eksport firm oraz producentów produktów o wysokiej wartości dodatniej.

Minister Dobrew poinformował o trzech nowych projektach dotyczących konstruowania autobusów elektrycznych w Bułgarii. Realizacja pierwszego z nich rozpocznie się jutro w Brezniku, gdzie będą produkowane części do autobusów elektrycznych i konwencjonalnych. Wartość pierwszego projektu wyniesie 135 mln EUR.  Dokładny koszt pozostałych inwestycji nie jest jeszcze wiadomy. We wszystkich projektach wezmą udział chińscy inwestorzy.

 

Źródło: btvnews.bg

About Małgorzata Marczak

Pracuje jako asystent w Zakładzie Językoznawstwa Słowiańskiego IFS UMCS w Lublinie. Ukończyła Slawistykę (magister 2011) i Kulturoznawstwo (licencjat 2007) na UMCS. Zakochana w Bałkanach a przede wszystkim w Bułgarii, jej kulturze i folklorze. Zainteresowania naukowe: gramatyka i leksykologia współczesnego języka bułgarskiego oraz metodyka nauczania języka obcego.
KOMENTARZE