Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria przygotowuje pomoc humanitarną dla Ukrainy
11.02.15 zdjęcie

Bułgaria przygotowuje pomoc humanitarną dla Ukrainy

Bułgarski Minister Spraw Zagranicznych Daniel Mitow w poniedziałek oświadczył w Brukseli, że Bułgaria przygotowuje pomoc humanitarną dla  Ukrainy, która zostanie skierowana na obszary objęte konfliktem.

Mitow powiedział również, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystosowało do ambasady i konsulatu w Kijowie i Odessie pismo dotyczące ułatwienia wydawania wiz dla Bułgarów mieszkających w obszarze konfliktu. Jeśli zaistnieje niebezpieczeństwo dla ich życia, będą mogli skorzystać z wizy do Bułgarii.

Podobnie jak Węgry i Rumunia, Bułgaria wystąpiła do Ambasadora Ukrainy o zastosowanie zasady proporcjonalności w przypadku powoływania do wojska mniejszości bułgarskiej. Mitow podkreślił, że poruszy tę sprawę również w rozmowach z Pawłem Klimkinem, ukraińskim Ministerem Spraw Zagranicznych, który niedługo przyjedzie do Bułgarii.

- Należy wstrzymać działania wojenne, ludzie nie mogą dłużej umierać, trzeba znaleźć rozwiązanie na drodze dialogu – powiedział Mitow. Dodał również, że skandalem jest wykorzystywanie cierpienia  ludzi do osiągania politycznych celów. Wyraził również nadzieję, na pokojowe rozwiązanie konfliktu.

Rada Ministrów Spraw Zagranicznych jednogłośnie zatwierdziła rozszerzenie wykazu środków ograniczających dotyczących osób i podmiotów związanych z działalnością, które zagrażają integralności terytorialnej i niepodległości Ukrainy.

Ministrowie wyrazili poparcie dla nowej inicjatywy Mińska, która polega na rozwiązaniu konfliktu poprzez działania dyplomatyczne.

 źródło: novinite.bg

About Paulina Kowalska

KOMENTARZE