Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Przyjęto nową wersję Ustawy o lasach; ekolodzy nadal protestują

Bułgaria: Przyjęto nową wersję Ustawy o lasach; ekolodzy nadal protestują

Komisja Parlamentarna ds. Rolnictwa i Leśnictwa przyjęła w czwartek nową, tzw. „kompromisową” wersję Ustawy o lasach, odrzucając tym samym zawetowane przez prezydenta propozycje poprawek. Nowy tekst ustawy został zaakceptowany przy pierwszym czytaniu nie wywołując żadnych dyskusji. Przeciwni jej są jedynie posłowie partii BSP (Bułgarskiej Partii Socjalistycznej), którzy w międzyczasie przygotowali własną formułę ustawy, wprowadzając m.in. projekty zmian w gospodarowaniu wodą z rzek.

Punkt sporny dotyczący regulacji w zakresie budowy wyciągów i tras narciarskich, w sprawie którego nie udało się osiągnąć porozumienia podczas debaty 3 lipca, nie znalazł się w projekcie ustawy i nie trafi na salę plenarną. W praktyce oznacza to, iż normy pozostają niezmienione i wszystkie dotychczas obowiązujące przepisy nadal mają moc prawną.

Zaplanowany na dziś protest ekologów i przeciwników wprowadzenia poprawek odbył się w Sofii, jednak przybrał inną formę niż poprzednie akcje. Był to marsz zorganizowany pod hasłem „Dla lasów” i miał przede wszystkim związek z trwającym 5 dni pożarem na Witoszy – w celu okazania wsparcia wszystkim zaangażowanym w operację gaszenia pożaru lasu (w tym licznym ochotnikom).

Organizacje ekologiczne natomiast nadal są zaniepokojone próbami ingerencji w prawo chroniące lasy przed nadmiernym eksploatowaniem i poszerzaniem infrastruktury. Żądają ponownego sprawdzenia szczegółów dotyczących umowy z „Witosza Ski”. W odpowiedzi, firma wysłała do mediów oficjalne oświadczenie, iż „tak zwani ekolodzy” to osoby kierujące się własnymi korzyściami ekonomicznymi w tej sprawie, ukrywając je pod pozorem manifestu społecznego.

 

Źródło: mediapool.bg, btvnews.bg.

About Anna Teklińska

KOMENTARZE