Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: „Ratujmy Irakli!”

Bułgaria: „Ratujmy Irakli!”

irakli-investor.bg

Decyzją Liliany Pawłowej, bułgarskiej Minister Rozwoju Regionalnego, wzbudzająca wiele emocji budowa na nadmorskim chronionym obszarze Irakli została wczoraj wstrzymana. Inwestorem przedsięwzięcia jest firma Emona 2000.

Również wczoraj, jeszcze przed podaniem tejże decyzji do wiadomości publicznej, Nona Karadżowa – bułgarska Minister Ochrony Środowiska ogłosiła, iż wspomniana budowa jest całkowicie legalna, nie dopatrzono się w niej żadnych nieprawidłowości, a planowane na wczorajszy wieczór protesty obrońców przyrody są bezzasadne.

Według Ministerstwa Ochrony Środowiska wszystkie raporty dotyczące oceny środowiska obszaru Irakli zostały złożone w roku 2010 w Ministerstwie w celu ich weryfikacji. W 2011 r. Regionalna Komisja Ekologiczna miasta Burgas (RIOSV-Burgas) udostępniła wyniki weryfikacji na swojej stronie internetowej. – Nikt wtedy nie zgłaszał zastrzeżeń ani do Ministerstwa Ochrony Środowiska, ani do biura RIOSV-Burgas – twierdzi Karadżowa.

Jak czytamy w oświadczeniu medialnym Ministerstwa Ochrony Środowiska: „Procedura wydawania zgody na zabudowę obszaru Irakli jest w pełni upubliczniona, a mimo to, choć minął już ponad rok od zatwierdzenia decyzji, nikt nie złożył skarg w sprawie wybudowania w Irakli kompleksu letniskowego.  W związku z tym inicjatywa „Ratujmy Irakli!” wydaje się być pozbawiona sensu i zasadności”.

Jeszcze przed decyzją Pawłowej, Główny Inspektorat Nadzoru Budowlanego (DNSK) dokonał kontroli dokumentów innych budynków w okolicy. Kontrola ta wykazała, iż nieruchomości naruszają nakaz przedłożenia zaświadczenia, oceniającego wpływ rozpoczęcia budowy na środowisko. Zamiast 12 domów jednorodzinnych, baru na plaży i basenu, które figurują w zatwierdzonych dokumentach, wybudowano tam 3 magazyny i 14 domów. Na drugim obszarze nieopodal wybudowano SPA, restaurację, 14 domów i odkryty basen, a zgodę wydano na 8 domków jednorodzinnych, rezydencję (8 pokoi, 6 apartamentów, garaż podziemny), basen, restaurację, bar na plaży, SPA, restaurację tradycyjną.

Kontrola wykazała również brak podpisanych umów na wywóz śmieci, co również jest podstawą do przerwania budowy.

W związku z wydarzeniami, w Sofii i Warnie doszło wczoraj do protestów. Protestujący nieśli transparenty z napisami: „Ratujmy Irakli!” i „Chcemy naturę, nie beton!”. Tłum ludzi skandował: „Mafia!”, „Korupcja!” i „Nona Karadżowa do więzienia!”. Ruch samochodowy w pobliżu parlamentu nie został zakłócony.

dnes.bg-protest

W Sofii grupa ludzi zebrała się pod pomnikiem Patriarchy Eutymiusza, a następnie ruszyła w stronę Sejmu. Według uczestników w akcji wzięło udział kilkaset osób.

W Warnie w protestach wzięło udział kilkadziesiąt osób, również żądających zaprzestania budowy. Przewiduje się, że kolejny protest będzie miał miejsce w Płowdiwie.

 

Żródła: investor.bg, dnes.bg

About Sylwia Dimtchev

KOMENTARZE